Kolejni uczestnicy Akcji Społecznej „Moje Święto Róży”

Czas na przedstawienie kolejnych uczestników Akcji Społecznej „Moje Święto Róży”.

Ewa Adamiak, Andrzej Włodarczyk, Bożena Petrynowska, Kazimierz Ciążela, Edyta Lewandowska, Tadeusz Krukowski, Krystyna Uszpolewicz, Jadwiga Kubiak, Magdalena Idziak, Edward Sobczak postanowili podzielić się swoimi pamiątkami, fotografiami, wspomnieniami związanymi z Kutnowskim Jarmarkiem Różanym i ze Świętem Róży. Nie wyobrażacie sobie, jak różne i cenne pamiątki z kutnowskiego różanego święta przechowują jego uczestnicy…

Ewa Adamiak przechowuje kalendarz wydany z okazji 30. Święta Róży na 2005 rok, przypinki różane, folder edukacyjny o Święcie Róży z którego czyta wnukowi jego historię.

Andrzej Włodarczyk to miłośnik fotografowania, który od młodych lat fotografował Kutno. Podzielił się z nami fotografiami jakie wykonał podczas V Kutnowskiego Jarmarku Różanego w 1979 roku. Przypomniał nam o tym, że podczas Jarmarku w Kutnowskim Domu Kultury prezentowano „śmiałe” wystawy krakowskiego fotografika Zbigniewa Michalaka pt. „Studium aktu” i „Człowiek rodzi się nagi”.

Bożena Petrynowska z sentymentem wspominała Święto Róży z 2020 roku. Było dla niej wyjątkowe z uwagi na to, że fotografia jej ogródka różanego wykonana podczas Akcji Społecznej „WyRÓŻnij się” znalazła się w Parku im. Traugutta na wystawie XXL.

Kazimierz Ciążela przyniósł nam, by pokazać, przypinkę z 1985 roku, którą jego żona znalazła w szufladzie. A od siebie podarował nam fraszki, które napisał natchniony pięknem róż i ich świętem. Jedną z nich w 2006 roku wydrukowało Powiatowe Życie Kutna.

Edyta Lewandowska podzieliła się z nami wspomnieniem ze Święta Róży, na którym nie była. Nie była, bo… wychodziła za mąż! Za to następne różane święta spędzała świętując rocznicę ślubu…

Tadeusz Krukowski wspominał, że koncerty podczas Święta Róży w latach 90. odbywały się na scenie w Parku im. Traugutta. Dołączył też fotografie z FOTOBUDKI. Czy Wy też robiliście sobie w niej fotografie? Przyślijcie nam!

Krystyna Uszpolewicz przyniosła nam na pendrivie kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez nią podczas Świąt Róży (z różnych lat). Czy pamiętacie logo „Kutno miasto róż” wykonane z pąków róż w 2012 roku podczas Święta Róży? Dowiem się w KDK, ile kwiatów róż do niego zużyto… Chyba, że Wy to wiecie?

Jadwiga Kubiak przybyła do KDK z trzema dużymi torbami, a w nich znajdowały się pamiątki z wielu edycji Święta Róży oraz przypinki okolicznościowe z Kutnowskich Jarmarków Różanych. A jeszcze były gazety okolicznościowe, magnesy, foldery, publikacje, pocztówki, kalendarze, fotografie, kubki, identyfikatory… uff! Czego tam nie było!

Magdalena Idziak przysłała nam fotografie pamiątek, z którymi jest emocjonalnie związana. O pamiątkowym talerzu z XI Kutnowskiego Jarmarku Różanego w 1985 roku pani Magdalena napisała nam, że: „w 1985 roku miałam 4 lata i jeśli mam być szczera, nie posiadam żadnych świadomych wspomnień z tamtego okresu… Faktem jest, że odkąd świadomość się pojawiła, talerz po prostu był, odkąd pamiętam… od zawsze. Jest podarunkiem dla córki – dla mnie, od mojego Taty, Wojciecha, który ofiarował mi go właśnie w ’85… może dlatego talerz jest ze mną już blisko 40 lat…? I to w nienaruszonym stanie… mimo wielokrotnie jadanych na nim w okresie dzieciństwa kanapek, bowiem przyciągał mnie swoim florystycznym wzorem i dzięki niemu wszystko smakowało jakby lepiej.”

Edward Sobczak, kutnowski malarz, odkąd pamięta podczas Świąt Róży był obecny ze swoimi obrazami na stoisku w pobliżu Kutnowskiego Domu Kultury, bądź na placu Piłsudskiego, a ostatnio na placu Wolności. Przyniósł nam fotografie ze swojego stoiska podczas różnych edycji różanego święta.

A Wy? Kiedy do nas napiszecie lub zadzwonicie, by wziąć udział w Akcji Społecznej „Moje Święto Róży”. Czas ucieka…, my czekamy…

Bożena Gajewska – Koordynatorka Akcji Społecznej „Moje Święto Róży”

 

Related posts