Następni uczestnicy Akcji Społecznej „Moje Święto Róży” wzbogacili naszą wiedzę dotyczącą historii różanego święta. Są nimi: Anna Rybarska, Jadwiga Góreczna, Anna Szymańska, ZPiTZK Grupa Dziecięca, Jadwiga Rzetelska.
Z ciekawością czekaliśmy w siedzibie Kutnowskiego Domu Kultury na Annę Rybarską, która przyniosła wiele pamiątek związanych ze Świętem Róży oraz dużą ilość fotografii wykonanych podczas kolejnych różanych świąt. Pani Anna posiada w swoich zbiorach gazety różane, foldery wydawane przez KDK, bilety na Wystawę Róż z 2011 roku, opaski, jakie zakładamy na rękę przy wejściu na wystawę (z 39., 40., 42. Święta Róży), zaproszenie z 2013 roku na herbatę różaną do Pałacu Saskiego. Zachowała także lalkę i torebkę, które podczas warsztatów florystycznych dekorowała jej córka oraz wejściówki na te warsztaty oraz różę, którą widzicie na fotografii… Niektórzy zwiedzający Wystawę Róż, pewnie już nie pamiętają takich drobnych detali, jakimi były ozdobione ciastka podczas inauguracji wystawy. Spójrzcie na karty do gry dotyczące wystawy pt. „Róża w Krainie Czarów” i portrety Szekspira dotyczące wystawy pt. „W ogródku pana Szekspira”.
Jadwiga Góreczna podzieliła się z nami 15 fotografiami wykonanymi przez jej Ojca – Mariana Górecznego podczas I Kutnowskiego Jarmarku Różanego w dniach 20-21 września 1975 roku. Tata Jadwigi Górecznej był fotografikiem amatorem, który dokumentował wydarzenia mające miejsce w Kutnie, architekturę naszego miasta. Fotografie Mariana Górecznego stanowią niezwykle cenną dokumentację naszego życia społecznego.
Anna Szymańska z sentymentem wspominała Święto Róży z 2001 roku, gdy wzięła udział w Konkursie na Oryginalną Dekorację Stołu i zajęła w nim IV miejsce. Na naszą prośbę szukała dyplomu, który otrzymała w tym konkursie, ale gdzieś się zapodział. Za to my znaleźliśmy w naszym archiwum protokół z rozdysponowania nagród w tym konkursie – dobrze pamiętała pani Anna to wydarzenie. Anna Szymańska podzieliła się z nami swoją poezją – przekazała nam kilka wierszy o tematyce różanej…
Rodzice dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej przesyłali nam wspomnienia, które stały się częścią ich małej społeczności oraz fotografię, na której widzimy Patrycję Bouts i grupę dziecięcą ZPiTZK.
A oto wspomnienie: „A zaczęło się od Święta Róży. Nasze najbardziej zapamiętane Święto Róży to rok 2022. Właśnie wtedy 11 września nasze małe różyczki z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej pierwszy raz miały okazję przedstawić Polkę większej publiczności. Pamiętamy, że dziewczynki przygotowywały się długo i ciężko pracowały aby cały taniec wypadł jak najlepiej. Dzięki Pani choreograf Patrycji Bouts dziewczynki zatańczyły fenomenalnie, a przy akompaniamencie Pana Michała Mrozińskiego, dziewczynki nauczyły się tekstu i mogły ćwiczyć przy pięknym brzmieniu akordeonu, ciężka praca była widoczna w brawach publiczności. Mamy były dumne i bardzo wzruszone. Dla wielu z dziewczynek był to pierwszy tak duży występ, a zarazem początek ciekawej przygody ze sceną, ciężką pracą, odkrywaniem własnej pasji i zdobyciem nowych przyjaźni. Ta ciekawa podróż trwa do dziś i nabiera coraz większego rozpędu. To Święto Róży już na zawsze zostanie w naszych wspomnieniach i sercach.”
Rozmawialiśmy także z Jadwigą Rzetelską, która była wieloletnią pracownicą Kutnowskiego Domu Kultury i współpracowała z wystawcami róż z w latach 80. Przygotowywała wystawy w czasach, gdy organizowano Kutnowskie Jarmarki Różane. Opowiadała nam, że różane wystawy sprzed 40 lat były zupełnie inne… nie było aranżacji florystycznych, a wazony z różami stały zarówno na dolnym, jak i na górnym holu. Do prezentacji róż zakupiono wazony z Zakładów Ceramiki we Włocławku. Były z nimi różne przygody, czasami przeciekały… Jadwiga Rzetelska w 2014 roku otrzymała statuetkę „Przyjaciel Róży” w dowód uznania jej wkładu pracy organizację Święta Róży.
Bożena Gajewska Koordynatorka Akcji Społecznej „Moje Święto Róży”