Kutno podczas Dni Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie 2023

Początek lata to pora pierwszego kwitnienia róż. To także czas wyjątkowego święta oazy zieleni w sercu Warszawy. Reprezentacja Kutna miasta róż po raz kolejny odwiedziła stolicę podczas Dni Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie. Program wydarzenia był bardzo bogaty, a to wszystko po to by mieszkańcy i goście z całej Polski mogli zachwycić się pięknem natury. Kwiaty były wszechobecne i działały na wszystkie zmysły.

W Arkadach Kubickiego urzekała wystawa pod hasłem Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje – dzieło współpracy artystów, florystów i naukowców.

Kutno – miasto róż, Polskie Towarzystwo Różane oraz Kutnowski Dom Kultury włączyli się w organizację przedsięwzięcia w roli oficjalnych Partnerów. Spotkanie na Zamku Królewskim było doskonałą okazją do promocji Kutna oraz 49. Święta Róży, które w tym roku będzie połączone z wyczekiwanym otwarciem Pałacu Saskiego w Kutnie. Promiennym uśmiechem wszystkich odwiedzających witała 13. Królowa Róż – Wiktoria Kwit. Jej kwiatowa stylizacja budziła zachwyt dorosłych i dzieci. Na kutnowskim stanowisku nie zabrakło też promocji siódmego już numeru rocznika “Róże”, czyli wydawanego przez Polskie Towarzystwo Różane, kompendium wiedzy o najpiękniejszej z kwiatów.

Jak u siebie, w zamkowych ogrodach czuł się Królewski Zespół Tańca Dawnego “La Danse”, który prezentował dawne tańce dworskie XVII I XVIII w. Zespół Muzeum Regionalnego, promował wrześniowe otwarcie Pałacu Saskiego w Kutnie. Obecność tancerzy w bajecznych, epokowych stylizacjach kusiła do uwiecznienia spotkania na licznych fotografiach a chwilę wytchnienia można było znaleźć też na uroczym barokowym pikniku. Do pozowania do zdjęć zachęcała również oryginalna fotobudka, w formie ukwieconej, barokowej sukni. Chwilę wytchnienia można było znaleźć też na uroczym, barokowym pikniku. Wszystkie aranżacje florystyczne promujące nasze miasto wykonała zaprzyjaźniona z Kutnem warszawianka Katarzyna Fidura-Tratkiewicz.

Ważnym punktem stał się Kiermasz Różany. Był nie tylko okazją do kupna ciekawych odmian róż, ale także przestrzenią wymiany doświadczeń i profesjonalnego doradztwa ze strony producentów róż i ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego. Na odwiedzających czekały m.in krzewy róż od Tadeusza Pałki, RosaĆwik, Rozarium, Roza Sobieszek.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego przygotowali, cieszący się dużym zainteresowaniem, plebiscyt na najpiękniej pachnącą różę. Publiczność mogła wybierać spośród 18 kwiatowych eksponatów. Oddano łącznie aż 901 głosów. Każda róża z zestawu znalazła swojego zwolennika. Jednak bezkonkurencyjna okazała się dwukolorowa Double Delight, na którą zagłosowało 182 osób. Róża o mocnym zapachu, opisywanym przez niektórych jako ostry lub owocowy. Dla jednych przyjemnie mydlany, dla innych słodko-korzenny i pikantny. Jej zapach nie jest jednoznaczny, ale za to bardzo intensywny i urzekający. Niewątpliwa uroda tej róży, także w dużym stopniu pomogła w dokonaniu wyboru.

Organizatorom dziękujemy za ponowne zaproszenie i zaufanie, a wszystkim odwiedzającym za liczne uśmiechy, rozmowy i spotkania. Do zobaczenia we wrześniu w Kutnie na największej imprezie różanej w Polsce – 49. Święto Róży 8-10 września 2023.

Related posts