450 imprez w 365 dni

Nie da się ukryć, że 2018 był niezwykle rozrywkowym i pełnym atrakcji rokiem, a co za tym idzie bardzo pracowitym dla Kutnowskiego Domu Kultury. Mimo ogromu wydarzeń, nadal pełni energii, pracownicy KDK tuż przed świąteczną przerwą, zdążyli nagrać dla nas Piosenkę Świąteczną z życzeniami (ta wisienka na kulturalnym torcie miała ponad 30 tysięcy wyświetleń na samym Facebooku).

W minionym roku każdy na pewno znalazł w bogatej ofercie coś dla siebie – nie o gustach będzie tu jednak mowa, a o liczbach – to one najpełniej podsumują kulturalny 2018.

Łącznie odbyło się ponad 450 wydarzeń kulturalnych! W tym między innymi 40 koncertów plenerowych i ponad 90 imprez biletowanych. Byli u nas m.in.: Sound&Grace, Artur Andrus, Maciej Maleńczuk, Katarzyna Żak, O.S.T.R., Voo Voo, Micromusic, Krystyna Janda, Czesław Mozil, Teatr Capitol, Bracia Zielińscy, Ani mru mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kałamasz, Michał Wiśniewski, Ryszard Poznakowski, Natalia Sikora, Łukasz Zagrobelny, Kacper Kuszewski, Małgorzata Żurańska-Wilkowska, Boys, Piękni i Młodzi, Akcent, Perfect, Mesajah, Sztywny Pal Azji, Kabanos, Maryla Rodowicz, Łaki Łan, Sarsa.

Nie zabrakło także cyklicznych projektów dla dzieci i całych rodzin (Kinematograf dla Malucha, Poranek Teatralny, Poranek Muzyczny) cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem i kontynuowanych w 2019 roku.

Rok 2018 to kolejne edycje ogólnopolskich cyklicznych imprez – Festiwalu Nowe Brzmienia Nowe Media, Złotego Środka Poezji, Kutnowskiej Majówki, Majówki ze Stanisławem Bareją, Pikniku wśród róż, Festiwalu Świat Muzyki Muzyka Świata, Letniego Festiwalu Muzycznego, Festiwalu Ognia Fireproof, Eksplozji Kolorów, Stacji Kutno, Wigilii miejskiej i Sylwestra przed Ratuszem. Rok 2018 to także 44. odsłona Święta Róży  z rekordową ilością odmian (ponad 350) od producentów i miłośników z całej Polski.

Poza kolejnymi edycjami znanych imprez i kontynuacją stałych projektów pojawiły się nowości – po raz pierwszy zorganizowano ,,Oj” Kutnowskie Spotkania Teatralne, w trakcie których zaprezentowano dokonania amatorskiego ruchu teatralnego w Kutnie (spektakle Grupy Teatralnej ,,od jutra”, Studia Teatralnego ,,Oj” oraz Teatru Czemu nie SUTW). Na deskach KDK i CTMiT w ramach tego wydarzenia gościła także Krystyna Janda, wokaliści z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, absolwenci Szkoły Aktorskiej Machulskich oraz tancerze z warszawskiego Teatru Tańca Test.

Nowością ubiegłego roku jest także projekt Hula Kultura, który w formie video prezentuje bieżącą ofertę KDK i repertuar kinowy. Warto podkreślić, że Kutnowski Dom Kultury bardzo intensywnie działał w serwisach społecznościowych, co przełożyło się na dużą liczbą obserwujących (8 tysięcy osób na Facebooku). Nasz Dom Kultury obecny jest również na Instagramie, YouTubie czy Twitterze.

2018 rok to intensywne działania kulturotwórcze i edukacyjne w 28 sekcjach KDK. Instruktorzy realizowali zajęcia plastyczne, teatralne, origami, szycia i taneczne. Przez cały rok wziąć można było udział w konkursach w ramach projektu ,,Od Bałtyku do Tatr – 100 lat niepodległości”. Z kolei dzięki sekcjom teatralnym doczekaliśmy się 5 premier – spektaklu muzycznego ,,Miauuusical, czyli kiedy kota nie ma…” Teatru Puszek i Studia Teatralnego ,,Oj”, zobaczyć można było także ,,Chmurny Tryptyk z trupem w tle” Grupy Teatralnej ,,od jutra”, ,,Trzy siostry (ale nie te Czechowa, tylko Czarownice z Makbeta)” Studia Teatralnego ,,Oj” –  spektakl zdobył III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna, ,,Nasz mąż nie żyje” Grupy Teatralnej ,,od jutra” oraz najnowszą produkcję Kutnowskiego Teatru Amatorskiego im. Aleksandra Fredry ,,Mieszczanin szlachcicem”.

Z kolei w kinie KDK odbyło się 1100 seansów filmowych. Niewątpliwie jednym z największych hitów ubiegło roku był grany premierowo ,,Kler” Smarzowskiego. Przez niemalże dwa tygodnie, na każdym sensie tego filmu, sala była wypełniona po brzegi. Podczas 25 seansów filmu odwiedziło nas 8190 widzów!

Tak prezentował się rok 2018 w wykonaniu KDK, a już teraz z niecierpliwością pozostaje czekać na wydarzenia w 2019, a szczególnie na 45. Święto Róży.

Related posts