Co się nie śniło filozofom – Mieszczanin szlachcicem w KDK

,,Mieszczanin szlachcicem” to kolejna premiera Kutnowskiego Teatru Amatorskiego im. Aleksandra Fredry. To niesamowite, duże kostiumowe widowisko, w którym zobaczyć można naszych lokalnych aktorów. Po raz kolejny pieczę nad scenariuszem oraz reżyserią sprawowała Jadwiga Kubiak i po raz kolejny zaserwowała nam lekką, przyjemną i prześmieszną historię, która skradła serca kutnowskiej publiki. Sala Kutnowskiego Domu Kultury, raz po raz pęka w szwach, pełna widzów, którzy z niecierpliwością czekają na teatralne popisy bardzo profesjonalnej grupy aktorów – amatorów. Wszak każdemu z nas należy się chwila odpoczynku i przyjemności, a ta teatralna uczta nie tuczy. Co więcej śmiech to zdrowie – więc nie pozostaje nic innego jak zaprosić na kolejny spektakl! Tym razem Mieszczanin zawita na scenie KDK już 3 lutego o godzinie 12. Śpieszcie po bilety (w cenie 10 złotych) – nie zostało ich wiele!

Gdybyście jeszcze potrzebowali zachęty, to przeczytajcie, co o owym Mieszczaninie z przerostem ambicji (w tej roli Krzysztof Murzynowski) napisali dla Was wynajęci przez niego nauczyciele: filozofii (podobno to nie kto inny jak Maciej Woźniak – aktor amator i  bboy, tegoroczny maturzysta) oraz mistrz sztuki tanecznej (w tej roli Patryk Kubiak, który na scenie pojawia się również jako Covielle i  tak, to on grał w ,,Wołyniu” u Wojtka Smarzowskiego).

,,Pan Jourdain to najtrudniejszy przypadek w mojej karierze nauczyciela filozofii. Człowiek z jakże zasobną sakiewką i jakże niezasobną w intelekt głową, ale takich to była masa. Jego wyróżnia fakt chęci nauczenia się czegokolwiek, nie miał sprecyzowanych oczekiwań, albowiem po prostu chciał być uczony. Po kilku odrzuconych przez niego dziedzinach spróbowaliśmy szczęścia w poznaniu natury głosek i ich fonetyki, to było niebywale okropne przeżycie! Tak niepojętnego i załamującego mnie ucznia jeszcze nie miałem, aż w myślach westchnąłem: Quare, stultus est qui potuit digitis! Owa namiastka błazna zwierzyła mi się z uczucia do pewnej markizy i chęci napisania do niej liściku, oczywiście w sposób prosty, niechlujny i banalny. Po odrzuceniu mych doskonałych form przekazania uczucia miałem dość, do Boga dzięki składałem, iż to już koniec lekcji. Niestety jutrzejszego poranka znów czeka mnie to samo piekło, ale czego to się nie robi dla chęci przekazywania swoich nauk w świat!”

,,Ciężko jest nauczyć tańczyć kogoś takiego jak pan Jourdain. On, prawdę mówiąc, ma dwie lewe nogi! A jego postawa… Te ramiona… Oh mon Dieu! Ale trzeba mu oddać, że pierś zawsze wypięta do przodu. Tylko menuet mu w głowie. Każde nasze spotkanie zaczyna się od powtórzenia tych samych czynności, a pan Jourdain zawsze popełnia te same błędy, co za prostak. Chciałbym aby nieco lepiej rozumiał się na rzeczy. Moi uczniowie już po kątach się nie kryją ze swym śmiechem co do tego mieszczucha. Przykro jest takiemu artyście jak mi popisywać się przed takim cymbałem, dla artysty miło jest pracować dla osób umiejących odczuć piękno dzieła i odpowiednio wynagrodzić nasz trud. A najmilszą nagrodą jest oświecona i rozumna pochwała. Choć Pan Jourdain tęgo płaci za swe lekcję to wolałbym, aby przy swoim majątku miał choć trochę wykształcenia i gustu. Baleciku to on nie trzaśnie, bo z jego padebure i chasse jest tylko faux pas i passe demode.”

Na scenie KDK zobaczyć będzie można: Krzysztofa Murzynowskiego (jako pana Jourdain), Jadwigę Piórkowską (jako panią Jourdain) Bartłomieja Sawickiego (jako Doranta), Ewę Kukułę, Patryka Kubiaka, Macieja Woźniaka, Stanisława Borkowskiego, Weronikę Urbaniak, Milenę Wodzyńską, Mateusza Sawickiego, Ewę Murzynowską, Katarzynę Brewińską, Adama Cichacza, Jerzego Gawłowskiego, Krzysztofa Szewczyka, Gracjana Estkowskiego, Helenę Oszmiańską, Piotra Bielickiego oraz Stanisława Kołodziejczaka. Cała obsada wystąpi w kostiumach autorstwa Magdy Górskiej.

Related posts