100 lat od urodzin Henryka Wituszyńskiego

100 lat minęło od urodzin Henryka Wituszyńskiego – wspomnienia o bracie Bolesława Wituszyńskiego napisane przez Bożenę Gajewską

Henryk Wituszyński, młodszy o 12 lat brat Bolesława Wituszyńskiego przyszedł na świat 9 stycznia 1924 roku. Także zajmował się produkcją róż…, ale zawsze był w cieniu Bolesława. Skromny i pracowity, trochę został w Kutnie zapomniany…
Muszę się Wam przyznać, że dopiero kilka dni temu, rozmawiając z Piotrem Jóźwiakiem (wnukiem Bolesława Wituszyńskiego) o Henryku Wituszyńskim, dowiedziałam się, że jest on pochowany na cmentarzu parafialnym w Woźniakowie. A przecież jeździłam na ten cmentarz, bo tam jest grób Arona Eizyka – twórcy różanej historii Kutna. Oczywiście, pojechałam i znalazłam. Z zadumą stałam przy jego grobie, żałując, że nie zrobiłam tego 9 stycznia, gdyż w tym dniu przypadała 100 rocznica jego urodzin. Dziś przypominam jego postać, także zasłużoną dla różanej historii Kutna!
Henryk Wituszyński najpierw pracował w szkółkach brata, a później we własnych szkółkach róż w Kutnie. Produkował rocznie około 50 tysięcy róż. W 1961 roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż (PTMR). Prezentował róże na dziewięciu ogólnopolskich wystawach róż. Zdobył Złotą Różę w 1967 roku, dwie Srebrne Róże w 1964 i 1969 roku, trzy Brązowe Róże w 1965, 1966, 1970 roku. Otrzymał też wiele dyplomów uznania, podziękowań. Róże Henryka Wituszyńskiego mieszkańcy Kutna mogli oglądać na wystawach organizowanych w ramach Kutnowskich Jarmarków Różanych, a później podczas Świąt Róży w Kutnie.
Gdy PTMR organizowało akcje ukwiecania miast w Polsce i budowy rosarium w Chorzowie i Warszawie – Henryk Wituszyński zawsze brał w nich udział, przekazując nieodpłatnie krzewy róż na te szczytne cele.
Zmarł 21 czerwca 1999 roku w wieku 75 lat.

Dziękuję Piotrowi Jóźwiakowi za użyczenie skanu fotografii wystawy róż Henryka Wituszyńskiego.”

– Bożena Gajewska

Related posts