Rośnie zainteresowanie wydarzeniami KDK – podsumowanie 2019

Rok 2019 obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne. Dla Kutnowskiego Domu Kultury był to czas pełen wyzwań, ciężkiej pracy, wielu sukcesów i idącej z nimi w parze satysfakcji. Zorganizowaliśmy podobnie jak w ubiegłym roku łącznie ponad 450 wydarzeń kulturalnych w salach KDK, CTMiT i w plenerze oraz 1176 seansów filmowych. Nasze działania spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Kutna i gości.

Intensywna promocja i reklama wydarzeń realizowanych przez Kutnowski Dom Kultury zdecydowanie poprawiła frekwencję w roku 2019, szczególnie na wydarzeniach biletowanych, która wyniosła 19105, o 5000 więcej niż w 2018. Kino KDK odnotowało również sukces frekwencyjny – łącznie na seansach pojawiło się ponad 57 tys. widzów i jest to wzrost o 8% w stosunku do 2018!

Rok 2019 to rozszerzenie współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym, które wspierało nas w trakcie promocji Święta Róży i marki Kutno miasto róż na wielu prestiżowych wydarzeniach branż ogrodniczych i turystycznych. Nasze stanowiska pojawiły się na Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia w Poznaniu, odwiedziliśmy także Targi Green Days, Festiwal Róż w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie, Targi Turystyczne „Na styku kultur” w Łodzi, Międzynarodowe Targi Turystyki ,,GLOBalnie”, Festiwal Ogrodowych Inspiracji w Warszawie, Królewską Wystawę Róż podczas otwarcia ogrodów dolnych Zamku królewskiego w Warszawie, Weekend Otwartych Ogrodów w Poznaniu – otwarcie kolekcji polskich odmian róż, Wystawę „Róża do wszystkich rzeczy…” w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Festiwal róż w Łasku, Święto Róż w Końskowoli, Różany Weekend w szkółce róż ROSARIUM w Radlińcu.

Dzięki naszym różanym kontaktom zaistnieliśmy na ogólnopolskim prestiżowym wydarzeniu pn. „Królewska Wystawa Róż” w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie, w związku z Uroczystym Otwarciem Ogrodów Dolnych w dniach 11-13 maja 2019r., które organizował Zamek Królewski i Ambasada Królestwa Niderlandów. We współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym oraz mistrzami bukieciarstwa z Kwiaty&Miut stworzyliśmy stanowisko zapachowe, dedykowaną publikację Dusza róży – zapach róży, dekorację florystyczną stanowiska, zaprezentowaliśmy Grupę Tańca Dawnego La Danse z Muzeum Regionalnego oraz Królową Róż ŚR 2018 Julię Kaźmierczak, która zachwycała urodą i wdziękiem Warszawiaków zapraszając do Kutna i na Święto Róży. Wystawę i nasze stoisko odwiedziło ponad 50.000 osób.

Nasza współpraca z  Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Twórców Ogrodów (OSTO) po raz drugi zaowocowała Zieloną Strefą Relaksu. Tym razem wybitni projektanci ogrodów zaaranżowali teren przed świeżo odrestaurowaną Willą Dra Antoniego Troczewskiego gdzie kutnianie i goście mogli spędzić czas wśród pięknej zieleni i kwiatów podczas 45. Święta Róży.

Nadal intensywnie rozwijamy naszą współpracę z polskimi producentami róż. Dzięki temu to właśnie w Kutnie, dwa razy w roku w maju i we wrześniu, można wybrać się na Plenerowe Targi Różane i wybierać spośród tysięcy sadzonek wysokiej jakości róż od najlepszych szkółkarzy w kraju. Targi przyciągają setki kutnian i gości, którzy bardzo chętnie zaopatrują się w nowe wysokiej jakości sadzonki.

W 2019 r. Kutno znalazło się na ogólnopolskiej trasie projektu „Ogród Marzeń”. Marek Jezierski z TVP odwiedził Kutno na Pikniku wśród Róż. Mieszkańcy Kutna mogli uzyskać szereg porad ogrodniczych i zapoznać się z prezentowanymi przez partnerów projektu produktami.

W 2019 roku odnieśliśmy wiele sukcesów płynących z budowanego przez lata kapitału relacyjnego. Współpraca z Polskim Towarzystwem Różanym, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Twórców Ogrodów, Stowarzyszeniem Florystów Polskich, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Ambasadą Królestwa Niderlandów, mistrzami bukieciarstwa z Kwiaty&Miut, producentami róż, fotografami ogrodów, ekspertami różanymi, przedstawicielami ogólnopolskich mediów (TVP i TVN Polskie Radio – Program Pierwszy i Trzeci) zaowocowała wieloma przedsięwzięciami i wydarzeniami, które zorganizowaliśmy przy zaangażowaniu minimalnych środków finansowych. Dzięki partnerskim i przyjacielskim relacjom oraz profesjonalizmowi naszych działań wspólnie udało nam się wygenerować i zrealizować ciekawe pomysły. Współpraca ta jest satysfakcjonująca dla wszystkich zaangażowanych stron, a beneficjentami tych działań są mieszkańcy Kutna.

Dbamy również o dobre relacje z naszymi sponsorami, którzy w 2019 roku również wsparli nasze działania kulturalne i przeznaczyli środki w podobnej wysokości, co w ubiegłych latach. Ponadto biznesowi partnerzy już nie tylko wspomagają nas finansowo, ale aktywnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych oferując mieszkańcom przygotowane przez siebie atrakcje.

Ugruntowaliśmy swoją silną pozycję w mediach społecznościowych. Przede wszystkim możemy być dumni z efektów pracy na Facebooku – rok 2019 przyniósł nam 10773 polubień oraz ponad 11 tysięcy obserwujących, co sprawia, że wyprzedzamy prawdopodobnie wszystkie miejskie ośrodki kulturalne w województwie łódzkim. Na Instagramie jesteśmy od niespełna 2 lat. 420 publikacji dały nam dziś 2225 obserwujących. To oczywiście nie wszystko. Administrujemy grupy Kulturalne Kutno, Kutnowskie róże w obiektywie oraz Lubię szyć w Kutnie. Jesteśmy na YouTubie i Twitterze, a w 2019 dołączyliśmy ponadto do LinkedIna a nawet do TikToka.

W ramach działań promocyjnych dotyczących 45. Święta Róży udało nam się wydać Kalendarz 2020 – Kutno Miasto Królowych Róż, w którym znajdują się zdjęcia wszystkich dotychczasowych Królowych Róż na tle ważnych i charakterystycznych dla Kutna miejsc. Kalendarz był sprzedawany podczas Święta Róży a wszystkie dotychczasowe Królowe Róż (11) wzięły udział w pokazie otwierającym Ogólnopolską Wystawę Róż.

Cały czas rozwijamy i wspieramy amatorski ruch teatralny w Kutnie. W 2019  swoje 35-lecie obchodziła Grupa Teatralna „od jutra”. W ramach wydarzenia wydano publikację „Grupa Teatralna czyli teatr w Mieście Róż. Próba opisu”. Miejsce miało 7 premier: „Komórkowe opowieści” Teatru Puszek (reż. Jadwiga Rzetelska), „MnieMaNie” Studia Teatralnego „Oj” (reż. Dominika Staniszewska), „(Nie)poradnik. Wydanie drugie poprawione” oraz „Znienacka” Grupy Teatralnej „od jutra” (reż. Dominika Staniszewska), „Pchła Szachrajka” w ramach projektu Starszaki bawią dzieciaki (reż. Dominika Staniszewska), „Zemsta w nowej odsłonie” oraz „Skąpiec”(reż. Jadwiga Kubiak) Kutnowskiego Teatru Amatorskiego im. Aleksandra Fredry. Nasze grupy pojawiły się na 32. Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich, gdzie zdobyły duże uznanie jurorów i co za tym idzie także nagrody: dwie indywidualne nagrody aktorskie dla Mai Kondras i Klaudii Niewiadomskiej (za role w spektaklu „(Nie)poradnik. Wydanie drugie poprawione”) oraz nagrodę za oryginalna propozycję teatru autorskiego dla Dominiki Staniszewskiej.

Nowością była taż inicjatywa organizowana we współpracy z Stowarzyszeniem UTW pn. Projekt Starszaki bawią dzieciaki. W ramach wspólnych działań powstała widowiskowa premiera „Pchła Szachrajka” w reżyserii Dominiki Staniszewskiej. Spektakl ten został zagrany dla kutnowskich dzieci przez seniorów. Projekt integrował lokalną społeczność, ale też bawił i uczył bez względu na wiek.

Oferta wydarzeń KDK została wzbogacona o nowy styczniowy projekt pn. Festiwal na Faktach. W ramach Festiwalu gościliśmy Mariusza Szczygła, Filipa Springera, Olgę Gitkiewicz, Martę Madejską i Wojciecha Tochmana. Koordynatorką wydarzenia była Aleksandra Kołodziejek współpracownik KDK.

W 2019 roku zorganizowaliśmy 84 koncerty w tym, kilka wyjątkowych np. koncert Czesława Mozila „Kiedyś to były święta”, który właśnie w Kutnie, w CTMiT zainaugurował swój projekt „Grajkowie przyszłości”. W koncercie brała udział młodzież z sekcji wokalnej MDK oraz muzycy z Kutna i KDK. Towarzysząca projektowi płyta została nominowana do Fryderyków w kategorii Muzyka dziecięca/młodzieżowa. Wyjątkowym był również koncert Dawida Podsiadło. Dzięki naszym staraniom Kutno stało się punktem na trasie koncertowej największych polskich gwiazd polskiej sceny muzycznej. Koncert odbył się w dniu 11.04.2019, a bilety na wydarzenie sprzedały się w ciągu 3 minut.

W 2019 Kutno stało się miastem stand-upu i to nie tylko za sprawą realizacji projektu KBO. Po raz pierwszy gościliśmy słynnego stand-upera Rafała Paczesia. Ponadto na scenie KDK wystąpili Abelard Giza, Kacper Ruciński, Łukasz Lotek Lodkowski.

W 2019 zorganizowaliśmy 13 wystaw, w Galerii „Okno na Sztukę” oraz w CTMiT. Wyjątkową wystawą była niewątpliwie prezentacja prac Zdzisława Beksińskiego „Od fotografii do fotomontażu komputerowego”, składającą się z 62 fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Bardzo pozytywnie została przyjęta wystawa Haliny Kamińskiej, kutnianki, która zaprezentowała dorobek swojego życia w KDK.

Z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989r. zorganizowaliśmy niezwykły plenerowy koncert pn. Kocham Wolność, wystąpili: Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy, Kamil Bednarek. Dołączyliśmy do ogólnopolskich obchodów rocznicy.

W roku 2019 r. zrealizowaliśmy łącznie ponad 450 wydarzeń m.in. 4 festiwale, 7 imprez plenerowe, 84 koncerty, 74 spektakle teatralne (w tym 19 spektakli kutnowskich teatrów amatorskich), 37 spektakli dla dzieci (w tym 5 spektakli kutnowskich teatrów amatorskich), 36 spotkań, 37 warsztatów, 13 wystaw, 6 występów kabaretowych, 15 konkursów, 12 imprez filmowych.

Poza wprowadzonymi nowościami, kontynuowaliśmy projekty, które sprawdziły nam się w latach ubiegłych – wśród nich znajdują się takie wydarzenia, jak: Festiwal Frankofonii, Cykl „Między słowami” , Poranek Teatralny dla dzieci, Poranek Muzyczny dla dzieci, Kinematograf dla malucha, Kutnowska Majówka (w tym Majówka z Bareją, Festiwal Foodtrucków), Piknik wśród Róż, Konfrontacje Różnych Form Tanecznych, Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Łapa”, Festiwal Nowe Media Nowe Brzmienia, Festiwal Złoty Środek Poezji, Festiwal Ognia Fireproof, Festiwal Świat Muzyki Muzyka Świata, Eksplozja Kolorów, Letni Festiwal Muzyczny, Święto Róży, Kutnowskie Spotkania Teatralne , Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno, Niebieskie Mikołajki, Wigilia Miejska przed Ratuszem, Sylwester miejski przed Ratuszem.

Poza wydarzeniami artystycznymi Kutnowski Dom Kultury realizował swoje najważniejsze cele statutowe poprzez zajęcia edukacyjne i artystyczne w ramach działalności sekcji teatralnych, plastycznych, tanecznych, szycia czy brydża sportowego.

Kino Kutnowskiego Domu Kultury prowadziło stałą działalność; seanse od piątku do środy. Rok 2019 obfitował w filmowe hity, które przyciągnęły do kina KDK widzów w każdym wieku. Ilość seansów w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury w 2019 wyniosła 1176 (w tym: europejskie – 224, polskie – 336, pozostałe – 616) co dało nam wynik 56 922 widzów w Kinie KDK oraz 933 widzów w CTMiT! (na podstawie ilości sprzedanych biletów kinowych). Zanotowaliśmy 8 % wzrost do 2018 r. przy 1% wzroście w sprzedaży biletów w Polsce.

W Kinie Kutnowskiego Domu Kultury realizowane były również pokazy filmów dla placówek szkolno-wychowawczych (filmy z pakietem edukacyjnym) oraz projekty filmowe takie jak: Walentynki w Kinie, Wachlarz sztuki w Kinie KDK – cykliczne pokazy (raz w miesiącu) filmów dokumentalnych – malarstwo, teatr, muzyka czyli wielka sztuka na ekranie, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Kultowe poranki w ramach imprezy 8 Majówki ze Stanisławem Bareją. W Centrum Teatru Muzyki i Tańca natomiast: Kinematograf dla Malucha, Kino z muzyką na żywo, Short Waves On Tour, Euroshorts w Pigułce.

Related posts