Kultura z bliska i na odległość – czyli podsumowanie 2021

Za nami kolejny rok w realiach walki z pandemią COVID – 19. Ograniczenia dotknęły wielu dziedzin naszego życia – w tym także kultury. Nie wpłynęły one jednak na atrakcyjność oferty KDK, który zadbał o rozrywkę na najwyższym poziomie przy zachowaniu wszystkich norm bezpieczeństwa.

Pierwsze półrocze 2021 roku to ponownie pełen atrakcji program online. Kutnowscy instruktorzy wrócili do znanego i lubianego cyklu – Kulturalnej kwarantanny. Widzowie uczestniczyli w kulturze poprzez ekrany swoich komputerów, tabletów i smartfonów. Pojawiły się ciekawe propozycje zajęć plastycznych, origami, szycia dla całych rodzin. W ubiegłym roku na kanale YouTube KDK wyemitowano 19 filmów z tej serii. Łącznie od początku projektu Kulturalna kwarantanna liczy sobie aż 61 odcinków. Kutnowski Dom Kultury był aktywny online także w innych miejscach w sieci – regularnie publikując treści w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy TikTok. Zaowocowało to dużym wzrostem popularności tych profili pod względem obserwujących. Np. stronę KDK na Facebooku śledzi już 23 000 osób, a konto na TikToku obserwuje aż 70 000 osób.

Do sieci trafiły także najważniejsze imprezy KDK odbywające się w pierwszym półroczu 2021 roku. Po raz trzeci zrealizowano Festiwal na Faktach, który transmitowany był na żywo. Mogliśmy też obejrzeć X Alternatywną Majówkę z Bareją, która już po raz drugi odbyła się w formie online. Kolejnym takim wydarzeniem był koncert galowy Festiwalu Stacja Kutno pt. Królowe Festiwali. Został on zarejestrowany na sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury.

Na przełomie maja i czerwca KDK wrócił do działalności stacjonarnej, a widzowie znów mogli przyjść do kina. Dopasowując się do aktualnych restrykcji, zespół dokładał wszelkich starań, by każdy mógł korzystać z kulturalnej oferty czując się przy tym bezpiecznie i komfortowo. Na seansach filmowych często pojawiały się całe rodziny. Dużą popularnością cieszył się szczególnie repertuar dla dzieci. To tylko utwierdza w przekonaniu, że mali widzowie i ich rodzice mogli się czuć w kinie jak w domu! W formie stacjonarnej odbyła się kolejna edycja Festiwalu Złoty Środek Poezji.

KDK jako współorganizator wziął udział w wyjątkowej Królewskiej Wystawie Kwiatów realizowanej pod hasłem „Muzeum w zgodzie z naturą” na Zamku Królewskim w Warszawie. Po kilku miesiącach przygotowań i wielu godzinach pracy przy konstruowaniu wystawy widzom ukazał się wielobarwny tajemniczy ogród stworzony z ponad 100 odmian róż ogrodowych, 500 szt. róż ciętych i setek innych roślin towarzyszących.

Odbyły się dwie premiery naszej sekcji teatralnej – Grupy Teatralnej „od jutra”. Obydwie zagrane w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca dla publiczności na żywo. Pierwszy z nich to „Pożądanie w cieniu pokrywki” w reżyserii Krzysztofa Ryzlaka, a drugi „(bardziej) CZYŚCI ARTYŚCI” w reżyserii Dominiki Staniszewskiej.

W pierwszym półroczu 2021 oficjalnie otworzono pawilon muzealno – wystawienniczy na Placu Wolności, z tej okazji KDK we współpracy z TPZK i wszystkimi instytucjami kulturalnymi w Kutnie przygotował wyjątkową wystawę fotograficzną pt. Plac Wolności – historia miejsca, prezentującą najważniejsze momenty historii Placu Wolności uchwycone przez fotografów od XIX w. po współczesność.

Drugie półrocze 2021 to projekt „Kultura na wolności – rodzinne spotkania w plenerze”, w ramach którego mieszkańcy mogli uczestniczyć w koncertach, rodzinnych animacjach, spektaklach, porankach teatralnych i muzycznych oraz w seansach kina plenerowego. W okresie letnim odbyła się także kolejna edycja Festiwalu Świat Muzyki Muzyka Świata.

Po wakacjach odbyła się 47. edycja Święta Róży. Widowiskowa inauguracja tego wydarzenia zdecydowanie przejdzie do historii jako jedno z najbardziej efektownych, barwnych i niezwykłych wydarzeń różanych w mieście. Mogliśmy bowiem zobaczyć wyjątkowy pokaz florystyczny pod nazwą „Otulone kwiatami”, któremu towarzyszyły efekty świetlne i pirotechnika.

Tradycyjnie sercem Święta Róży była Ogólnopolska Wystawa Róż, która podobnie jak w ubiegłym roku stanęła w namiocie przed budynkiem Kutnowskiego Domu Kultury. W Kutnie wystąpiły największe gwiazdy polskiej muzyki – Grubson, Enej, Piotr Cugowski i Agnieszka Chylińska. W różnych punktach miasta można było także posłuchać znanych przebojów w nowych aranżacjach w wykonaniu BRASS Federacji, Cyrkowej Orkiestry w towarzystwie żonglerów oraz duetu Sobiecki&Olesiński.

W 2021 roku odbyła się 17. edycja Stacji Kutno Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory. Nie zabrakło muzyki, spotkań autorskich i kina – widzowie mogli bowiem przedpremierowo obejrzeć film o Kalinie Jędrusik „Bo we mnie jest seks”.

W grudniu zaś Kutnowski Dom Kultury zaproponował mieszkańcom Jarmark Świąteczny na Placu Piłsudskiego urozmaicony atrakcjami w postaci szczudlarzy, Mikołajów rozdających słodycze czy parady orkiestry dętej.

W sieci pojawiły się także kolejne filmy – koncerty: laureatów 15. Kutnowskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz 18. edycji „I Ty możesz zostać Mikołajem” oraz świąteczny montaż liryczno-muzyczny Grupy Teatralnej „od jutra” i młodzieży z sekcji wokalnej MDK.

Warto zaznaczyć, że w 2021 roku dzięki staraniom pracowników KDK, Święto Róży otrzymało Certyfikat Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego  i zostało uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego.

Za Kutnowskim Domem Kultury kolejny pracowity rok, a trwający już 2022 zapowiada się niemniej ciekawie. Życzymy więc Państwu i sobie kulturalnego Nowego Roku!

Related posts