Kultura w kwarantannie – podsumowanie 2020

KULTURA W KWARANTANNIE

Wydawać by się mogło, że z powodu pandemii w kulturze nic się nie działo. Nic bardziej mylnego. Mamy za sobą kolejny intensywny rok – choć tym razem większość naszych wydarzeń przeniosła się do sieci. Nowa formuła była wyzwaniem, szansą na rozwój i dotarcie do nowych odbiorców – nie tylko tych z Kutna. Pojawiły się nowe projekty, odbyły się najważniejsze wydarzenia organizowane przez KDK – część z nich w wersji on-line. Dużą rolę w komunikacji z widzami odegrał profil Kutnowskiego Domu Kultury na Facebook’u – odnotowaliśmy znaczący przyrost obserwujących.

Warto zaznaczyć, że choć 2020 nie był łaskawy dla całej branży, KDK ma na swoim koncie kilka sukcesów. Jak więc wyglądał ten rok w kutnowskiej kulturze?

POCZĄTEK ROKU

Przed pierwszym lockdownem KDK funkcjonował w pełni normalnie w formie stacjonarnej. Odbyła się druga edycja koordynowanego przez Olę Kołodziejek Festiwalu na Faktach. ramach wydarzenia gościliśmy m.in. Michała Nogasia, Wojciecha Jagielskiego i Aleksandra Dobę.

Przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zrealizowane zostały m.in. koncerty – Michała Bajora, Edyty Geppert, Nuli Stankiewicz i Gaby Kulki, spektakle z niekwestionowanymi gwiazdami polskiej sceny: Joanną Szczepkowską, Hanną Śleszyńską oraz Sonią Bohosiewicz. Na początku roku gościliśmy także w KDK Marcina Dańca. Odbyły się nasze cykliczne wydarzenia dla najmłodszych w ramach cykli – Poranek teatralny dla dzieci, Kinematograf dla malucha, Poranek muzyczny.

NOWE PROJEKTY

Prowadzenie działalności kulturalnej i misji Kutnowskiego Domu Kultury napotkało na wiele przeszkód związanych z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju. Zamknięcie budynku nie stało się jednak powodem do zaprzestania działań. Sprostanie nowym i niespodziewanym warunkom, pozwoliło rozwinąć kulturalną działalność w sieci.
W dotarciu do odbiorców pomogły serwisy społecznościowe, ale przede wszystkim niezwykła kreatywność i elastyczność kadry KDK.

  • Kulturalna Kwarantanna

W drugiej połowie marca KDK zawiesił działalność w tradycyjnej formie i wystartował z projektem Kulturalna Kwarantanna. Był to cykl filmów nagrywanych przez instruktorów z pomysłami na prace plastyczne i origami. Pojawiły się także warsztaty szycia, czytanie bajek, a nawet proste przepisy – wszystko prosto z domów pracowników KDK. Wszystkie filmy są nadal dostępne – na profilach KDK na Facebook’u i YouTube. Łącznie w całej serii powstały aż 43 odcinki z czego niemalże każdy ma do tej pory po kilka tysięcy wyświetleń.

  • PREMIERA Grupy Teatralnej ,,od jutra” ,,Bądź wierny Idź”

Jest to jedyny w 2020 roku spektakl sekcji KDK, który od samego początku został zaplanowany i zrealizowany jako wydarzenie internetowe. Reżyserem był Krzysztof Ryzlak, który zaprosił do współpracy osoby związane z Grupą Teatralną ,,od jutra”, ale także dzieci i młodzież związaną z domem kultury, m.in. z Teatru PUSZEK. Spektakl nadal jest dostępny w serwisie YouTube.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Zrealizowaliśmy większość imprez będących już stałym elementem kulturalnego kalendarza. Część z nic została przeniesiona do Internetu, niektóre odbyły się stacjonarnie choć w formule zmienionej ze względu na reżim sanitarny.

  • Domówka z Bareją

Po raz 9, choć tym razem całkowicie on-line odbyła się Majówka ze Stanisławem Bareją – w tym roku pod zmienioną nazwą. Instruktorzy KDK zadbali o PRL-owski klimat i nagrali niezwykle zabawne filmiki składające się wraz z innymi atrakcjami (m.in. finałową ,,domówką”) na bogaty program wydarzenia. Jest on nadal dostępny na Facebooku i YouTube.

  • Piknik wśród róż

W tym roku Kutnowski Dom Kultury zadbał o zrealizowanie jednego z najważniejszych elementów Pikniku – udało się zorganizować sprzedaż sadzonek róż od najlepszych producentów z całej Polski. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty i koncert on-line.

  • Święto Róży
  1. Święto Róży Kutno mogło odbyć się stacjonarnie, choć w zmienionej wersji ze względu na reżim sanitarny. Całość wydarzenia została przeniesiona do Parku Traugutta, który zmienił się w prawdziwy zaczarowany ogród dzięki instalacjom florystycznym i przygotowanym specjalnie oświetleniu. Odbyły się najważniejsze elementy imprezy: Ogólnopolska Wystawa Róż wraz z Profesjonalnym Konkursem Różanym o Złotą Różę OWR Kutno 2020, Plenerowe Targi Różane i Konferencja Różana (on-line). Całości wydarzenia towarzyszyły wystawy plenerowe: Nasze Portfolio – The Professional Garden Photographers Association oraz RÓŻE XXL – Akcja Wyróżnij się 2020 / Róże w Kutnie. Tradycyjnie wypocząć można było w Zielonej Strefie Relaksu przygotowanej przez OSTO.

Podsumowując 46. Święto Róży w liczbach należy wspomnieć o 161 odmianach róż na Ogólnopolskiej Wystawie Róż. W Parku Traugutta obejrzeć można było 10 instalacji stworzonych w trzy dni przez 11 florystów z ponad 10 tysięcy roślin i 2 tysięcy róż AVALANCHE oraz 4 tysięcy róż kolumbijskich.

  • Stacja Kutno

Tegoroczna edycja najstarszego ogólnopolskiego Festiwalu poświęconego twórczości Mistrza Jeremiego Przybory została całkowicie przeniesiona do sieci. Program obfitował w ciekawe wydarzenia: koncert „Piosenki na depresję” Piotra Kosewskiego, „Balladyna ‘68” – muzykał Przybory i Wasowskiego w reż. Piotra Kosewskiego, „#89” – koncert Galowy 55. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, spotkanie „Z Teresą Drozdą przy kawie…” – wokół Jeremiego Przybory, „#PrzyboraHotChallenge2020” – prezentacje  nagrań piosenek Przybory w wykonaniu artystów związanych ze Stacją Kutno, zapis Koncertu Galowego 15. Stacji Kutno „Na dworcach świata”. Najważniejszym elementem tegorocznej edycji był 16. Konkurs na Interpretację Piosenek Jeremiego Przybory „Piosenki Mistrza Jeremiego”, który wygrała pochodząca z Kutna Kamila Banasiak.

SPEKTAKLE  on-line – 14 filmów

W ramach przeniesienia części działalności do sieci Kutnowski Dom Kultury umieścił archiwalne nagrania spektakli realizowanych przez sekcje teatralne. Szerokiej publiczności zaprezentowane zostały klasyczne adaptacje w wykonaniu aktorów Kutnowskiego Amatorskiego Teatru im. Aleksandra Fredry, cieszące się olbrzymią popularnością bajki Teatru PUSZEK oraz wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich festiwalach sztuki Grupy Teatralnej ,,od jutra” i Studia Teatralnego ,,Oj”. Pojawiły się również projekty realizowane wspólnie z Regionalnym Towarzystwem Muzycznym, Młodzieżowym Domem Kultury i Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku.

KONCERTY on-line – 13 filmów

Kutnowski Dom Kultury we współpracy z m.in. Regionalnym Towarzystwem Muzycznym i Młodzieżowym Domem Kultury przygotował kilka koncertów transmitowanych w sieci. Były to m.in.: Kocham Cię Mamo, Śpiewamy dla Jana Pawła II, XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Kwietnik 2020, Narodowe Święto Niepodległości Kutno 2020 i A to było tak… (w ramach obchodów Święta Niepodległości), I Ty możesz zostać Mikołajem, Wigilia Miejska Kutno 2020, Kutnowskie Świąteczne Śpiewanie.

SUKCESY KDK

Rok 2020 nie należał do łatwych, ale przyniósł także kilka sukcesów, które w dobie pandemii cieszyły jeszcze bardziej.

  • Nagrodę Prezydenta Miasta Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury dla Krzysztofa Ryzlaka.
  • III miejsce Grupy Teatralnej „od jutra” za spektakl „(Nie) poradnik. Wydanie drugie” (scenariusz i reżyseria Dominika Staniszewska)na XXVII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych Młodych „CZWARTA ŚCIANA” w Turku.
  • Ponad 150 tysięcy wyświetleń spektaklu „Pchła Szachrajka” (reżyseria Dominika Staniszewska) realizowanego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie. Informacja o nim dotarła online do 1,6 mln odbiorców.
  • Z perspektywy roku na Facebook’u wzrost obserwujących do 21783 osób, co oznacza ponad 100% przyrost! (ponad 11 tysięcy nowych użytkowników) Innym osiągnięciem 2020 roku naszych działań w social mediach jest wprowadzenie KDK na TikTok. (Platformę, która skupia w największej mierze młodszych odbiorców.) 18 tysięcy obserwujących stawia ten portal na drugim miejscu po Facebooku pod względem popularności!

Rok 2020 wymagał od całej branży kulturalnej wiele elastyczności. Niewątpliwie Kutnowski Dom Kultury postawione przed sobą wyzwania potraktował jako szanse na rozwój i sprawdzenie się w nowej sytuacji. Wirtualny świat ciepło przyjął nasze kulturalne działania, wszyscy jednak mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się w gościnnych progach KDK.

Related posts