Królewska Wystawa Kwiatów. „Muzeum w zgodzie z naturą”

W dniach 10-13 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się niezwykła wystawa, która zachwyciła tysiące warszawiaków i gości. Po długim okresie lockdownu i restrykcji odwiedzający mogli doświadczyć siły roślin i piękna przyrody na Królewskiej Wystawie Kwiatów realizowanej pod hasłem Muzeum w zgodzie z naturą. Nie mogło tam zabraknąć królowej kwiatów – róży – która została wyeksponowana w strefie Róż-norodność dzięki współpracy Urzędu Miasta Kutno, Kutnowskiego Domu Kultury, Polskiego Towarzystwa Różanego oraz mistrzyń florystyki Beaty Bychowskiej i Małgorzaty SzwagielDo jej wykonania użyto ponad 100 odmian róż ogrodowych, 500 szt. róż ciętych i setki innych roślin towarzyszących. Pokazaliśmy różę w wielu odsłonach, barwach, kolorach, a wyjątkowy zapach można było poczuć dzięki różom dostarczonym przez Parfum Flower Company. Koncepcja aranżacji strefy oparta była na kilku elementach, które stworzyły idealnie skomponowaną całość. Z zieleni i kwiatów powstał tajemniczy ogród gdzie praca ogrodnika połączyła się z wyobraźnią florysty. Dekoracyjne ławki, bramy i siedziska od School of Deco ArtSize Design – by Gabi Prządka oplecione bujną zielenią i porośnięte kwiatami stworzyły magiczną przestrzeń, w której można było poczuć się jak w raju. Bogactwo, odmienność oraz piękno samych kwiatów pokazano w ekspozycji Portret Róży autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej Walczak z KDK, będącej galerią, w której zapachowym odmianom róż ogrodowych zamkniętym w ramach – pudełkach, towarzyszyły cytaty o róży i historyczne ilustracje botaniczne. Całość skoordynowała i opracowała koncepcyjnie Weronika Lenarczyk – zastępca dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego, która ściśle współpracowała przez ostatnie miesiące z kuratorem wystawy Moniką Drąg z Zamku Królewskiego w Warszawie. Przy tej okazji nawiązała wiele relacji z partnerami i artystami, które z pewnością zaowocują w tworzeniu kolejnych wydarzeń różanych w Kutnie i na terenie całej Polski.

Wystawę otworzył wyjątkowy wernisaż, którego punktem kulminacyjnym był pokaz kreacji floralnych autorstwa Małgorzaty Szwagiel, mistrzyni florystyki zaprzyjaźnionej z Kutnem. W pokazie wzięły udział kutnowskie Królowe Róż, które wyglądały zachwycająco w ogrodach zamkowych. Na oficjalnym otwarciu Miasto Róż reprezentowali Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora, zastępcy prezydenta Zbigniew Wdowiak i Jacek Boczkaja, oraz Radosław Rojewski – dyrektor KDK.


W sobotę i niedzielę odbył się Kiermasz Różany, na którym w ogrodach królewskich zaprzyjaźnieni z Kutnem producenci róż sprzedawali swoje sadzonki. Miasto Róż promowali przedstawiciele Urzędu Miasta na czele z zastępcą prezydenta Zbigniewem Wdowiakiem i Radosławem Rojewskim – dyrektorem KDK.

Po raz kolejny dumnie zaprezentowała się na Zamku Królewskim w Warszawie również Kutnowska Grupa Tańca Dawnego „La Danse”.

Kutno zostało docenione przez zwiedzających i organizatorów za profesjonalizm w działaniu, kreatywność i umiejętność pracy w grupie. Bez wątpienia można uznać to za sukces Urzędu Miasta Kutna, Kutnowskiego Domu Kultury oraz Polskiego Towarzystwa Różanego.

Więcej zdjęć:

2021.06.9-13 Królewska Wystawa Kwiatów

2021.06.9-13 Różnorodność – Królewska Wystawa Kwiatów

2021.06.09 Pokaz kreacji floralnych – Królewska Wystawa Kwiatów

Related posts