15-lecie Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu

W ostatnich dniach przedstawiciele Kutnowskiego Domu Kultury oraz Kutnowskiego Teatru Amatorskiego im. A. Fredry mieli przyjemność uczestniczyć w wyjątkowych uroczystościach. Dzięki zaproszeniu Pani Prezes Natalii Siniawskiej-Krzyżanowskiej z Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu (Mołdawia) i Pana Marka Pantuły z Przemyśla, który jest honorowym członkiem tejże organizacji, mogliśmy wziąć udział w obchodach 15-lecia społeczności polonijnej żyjącej na co dzień z dala od aktualnych granic Polski.

Cykl spotkań z kulturą, sztuką, nauką. Publiczne czytanie Henryka Sienkiewicza w Domu Polskim „Wołodyjowski” w Raszkowie (mieście, które jeszcze w XVII wieku znajdowało się w granicach Rzeczypospolitej Polskiej). Wizyta na cmentarzu Polskim. Wizyta w polskiej wsi Słoboda Raszków. Spotkanie z Polonią w Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu. Rejs po Dniestrze przy pieśniach patriotycznych oraz Msza Święta to tylko część programu obchodów. Zwieńczeniem był uroczysty koncert w Tyraspolskim Domu Kultury.

Wszystko to w zacnym gronie wybitnych profesorów, doktorów, lekarzy z Polski.  W tej grupie znaleźli się m.in. Doradca Ministra Spraw Zagranicznych, profesor Przemysław Żurawski Vel Grajewski, Ambasador RP w Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk (który również ugościł nas w Kiszyniowie).

Ta wizyta miała na celu również nawiązanie kontaktów i rozeznanie się w potrzebach lokalnej społeczności, albowiem w planach mamy pozyskanie środków na projekt realizujący krzewienie kultury polskiej na wschodzie. Rozpoczęliśmy już starania i jeżeli wszystko się uda to w przyszłym roku Polonia w Naddniestrzu będzie miała możliwość zobaczenia na żywo spektaklu „Zemsta” w wykonaniu Kutnowskiego Teatru Amatorskiego. Byłoby to dla nich niezapomniane wydarzenie!

Related posts