Za nami XVII edycja Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie

W ostatni weekend, w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbyła się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali poetyckich w Polsce. Złoty Środek to przede wszystkim konkursy poetyckie, w tym najważniejszy – skierowany do poetów po debiucie książkowym.
W tym roku w konkursie tym jury w niezmiennym od 5 lat składzie: profesor Piotr Śliwiński, Adam Wiedemann i Jakub Kornhauser, wyróżniło Joannę Bociąg (tom „Boję się o ostatnią kobietę”) i Jarosława Dudycza („Czarna skrzynka”), III miejsce zajęli Filip Matwiejczuk („Różaglon”) i Łukasz Barys („Wysokie słońce”), II miejsce Tomasz Fijałkowski („strona bierna”), a miejsce I Agnieszka Kłos („Wyższa czułość”).

W drugim ważnym konkursie festiwalu Złoty Środek, tj. w Otwartym Ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza im. P.B. Greca, wzięło udział 30 poetów z całej Polski, a wiersze oceniało jury w składzie: Barbara Klicka, Grażyna Baranowska, Jakub Kornhauser i Adam Wiedemann. Laureatami turnieju zostali: Elżbieta Wiśniewska z Płocka i Kacper Płusa z Pabianic (I miejsce), Michał Krawczyk z Jeleniej Góry (II miejsce), Emilia Mazur (III miejsce). Wyróżniono także kutnowską  poetkę Annę Buchalską i Mariusza Baryłę.

W po raz pierwszy przeprowadzonym w tym roku konkursie poetyckim Wyciągi z Szuflady nagrodziliśmy też twórców z Kutna i okolic – wyróżnienie w kategorii Dorośli otrzymał Arkadiusz Aulich, a w kategorii Młodzież nagrodziliśmy Weronikę Jasińską (III miejsce), Maję Chodorowską (II miejsce) i Ninę Garwolińską (I miejsce).

W bloku Złoty Środek Poezji… i Prozy gościliśmy w Kutnie dwie poetki i pisarki – Katarzynę Michalczak i Barbarę Klicką.

Po raz pierwszy partnerem festiwalu był Dom Literatury w Łodzi, w którym odbyły się (w wersji online) debata z udziałem Oli Kołodziejek, Karola Maliszewskiego, Artura Burszty, na temat tego Jak debiutować w poezji oraz spotkanie z poetami Małgorzatą Lebdą i Agnieszką Wolny-Hamkało.
fot. KDK / Krzysztof Myśliwiec

Related posts