[WIDEO] Święto Róży Kutno 2023 🌹 reportaż

49. Święto Róży 2023 – W koronie! 👑🌹

Jedyny taki weekend pachnący różami!

Święto Róży to największa w Polsce impreza kulturalno-rozrywkowa o tematyce różanej, organizowana nieprzerwanie od 49 lat! W dniach 8-10 września 2023 Kutno – miasto róż zachwyciło tysiącami kwiatów. Wrześniowy weekend uraczył wszystkich letnią aurą, kąpiąc kwiaty w słonecznych promieniach.

Na Ogólnopolskiej Wystawie Róż pojawiło się 117 bukietów róż ogrodowych pochodzących od producentów z całej Polski. Wystawa w tym roku nosiła tytuł “W Koronie”. Kulturalne serce miasta, czyli budynek Kutnowskiego Domu Kultury odwiedziło przeszło 6 500 tysiąca osób. Odwiedzający wystawę głosowali w dwóch plebiscytach: na najpiękniejszą różę oraz na najpiękniejsze królewskie berło. Wyniki plebiscytów i konkursów zamieszczamy na końcu artykułu.

Święto Róży w piątek otworzył pokaz kreacji kwiatowych “Perły w koronie”. Piękne kutnianki ubrały w kwiaty mistrzynie florystyki: Joanna Kiedacz, Małgorzata Szwagiel, Anna Wawrzyniak, Dominika Wolna. Modelkom na scenie towarzyszył zespół tancerzy z Borkowska Dance Company. Symboliczne rządy nad miastem przejęła Królowa Róż – Julia Zych, która w uroczystej przemowie życzyła wszystkim obecnym niezapomnianych wrażeń. Roślinne i bardzo kobiece stylizacje można było zobaczyć także w sobotę w Parku Traugutta. Florystki, autorki kwiatowych strojów, wzbogaciły prezentację dodatkowym komentarzem o inspiracjach i użytych roślinach.
Park oczarował bajecznymi instalacjami florystycznymi, które zmieniły go w kwiatową krainę. Do magicznego świata prowadziły ukwiecone drzwi i pergole, wszechobecne róże zdobyły też powierzchnię wody w parkowym stawie. Tuż przy pomoście ozdobionym w stylu najpopularniejszej lalki świata, pojawił się nawet różowy flaming – rower wodny pełen kwiatów. 

Moc atrakcji dla najmłodszych zapewniła różana ciuchcia i strefa Przystanku Dziecko, tam zabawie wśród muzyki i baniek mydlanych nie było końca!

Nowością budzącą zainteresowanie zarówno kutnian, jak i przyjezdnych gości, stanowiły InstaPoints. Kilkanaście różanych punktów, idealnych do zrobienia fenomenalnego selfie. Fotografie z 49. Święta Róży są dziś pamiątką wspaniałej zabawy i uwieczniają ulotne piękno róż.

Wśród parkowej zieleni Plenerowe Targi Różane i Kiermasz Różanych Różności kusiły bogatym asortymentem m.in. biżuterią, rękodziełem, przysmakami. Najlepsi hodowcy i producenci róż z całej Polski przywieźli do Kutna setki sadzonek – idealnych do ogrodów, działek, a także na balkony. Służyli fachowym doradztwem z zakresu pielęgnacji i ochrony kwiatów. Pomogli dobrać okazy idealne dla doświadczonych miłośników róż, jak i dla początkujących.

Przed Urzędem Stanu Cywilnego (dawnym domem doktora) pojawiła się strefa dr. Troczewskiego, tam profilaktyka, edukacja, nauka pierwszej pomocy i usługi.

49. Święto Róży był też czasem beztroskiej rozrywki. Tę zapewnił Lunapark, Jarmark Różany na ul. Królewskiej, strefa Foodtrucków i moc muzycznych wydarzeń na Dużej i Małej Scenie oraz zabawa z DJ’ami na Clubbingu na Wolności. 

W sobotę najlepsi młodzi wokaliści z całej Polski zaprezentowali się podczas finału XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kwietnik. Wieczór należał do gwiazd polskiej sceny muzycznej. Na Stadionie Miejskim pojawili się: Sara James, Olek Klembalski, Dawid Kwiatkowski i Ørganek. W niedzielę, artyści bloku koncertowego Małej Sceny “Folklor i róże”, porwali tłum w muzyczną podróż dookoła świata.

Proces powstawania kwiatowych kompozycji, krok po kroku, można było obejrzeć podczas pokazu florystycznego “Kochamy Bukiety”. Była też okazja spróbować własnoręcznie ułożyć kwiaty podczas warsztatów florystycznych dla dzieci i dorosłych. Nowością w programie była prelekcja połączona z warsztatem zapachowym Piotra Kempskiego pn. “Róża Świętej Rity”. Solidną dawkę profesjonalnej wiedzy w przystępny sposób przekazali prelegenci Panelu Różanego.

Podczas 49. edycji przygotowano wiele wystaw. W Pawilonie Wystawienniczym na Placu Wolności pojawiła się wystawa makrofotografii wnętrza róży ‘Królowa Warszawy’ z Zamku Królewskiego w Warszawie “Wewnętrzny Świat Królowej”. W Kutnowskim Domu Kultury prezentowano wystawę kolaży z użyciem stabilizowanych roślin. Była to kolekcja dzieł Agnieszki Dąbrowskiej-Walczak pt.: “Róża jest kobietą”. Trzecia wystawa ozdobiła ściany Galerii Okno na Sztukę. “W rozkwicie” była wyborem prac malarskich Niny Kunikowskiej, przedstawiających barwne, impresjonistyczne kwiaty.

Na ulicy Witosa pojawiła się wielkoformatowa wystawa fotografii Pawła Pisarskiego podsumowująca VII edycję społecznej akcji WyRÓŻnij Się! Na zdjęciach przedstawiono mieszkańców Kutna i ich róże. W niedzielę, 22 uczestników spotkało się na scenie, by odebrać upominki i pamiątkowe dyplomy.

To był najbardziej różany weekend w Polsce. Pod hasłem “W Koronie” zawarła się monarsza, urzekająca natura królowej kwiatów. Róża rządzi! Kolejna edycja Święta Róży będzie wyjątkowa i odbędzie się w dniach 6-8.09.2024. Za rok jubileusz 50-lecia!

49. Święto Róży w liczbach:

 • Ogólnopolską Wystawę Róż “W koronie” zobaczyło ponad 6 500 tys osób
 • Kutno odwiedziła grupa licząca 50 florystów
 • Królowa Róż spacerując po Mieście Róż zrobiła ponad 60 000 kroków
 • W konkursie o Złotą Różę wzięło udział 117 bukietów
 • Na Amatorski Konkurs Różany zgłoszono 143 różane eksponaty

 

Wyniki konkursów i plebiscytów:

Jury Profesjonalnego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2023 wyłoniło zwycięzców, a trofea trafiły do:

 • Złota Róża: Tadeusz Pałka za różę Pastella (nr 36)
 • Srebrna Róża: Roza Sobieszek za różę Laudatio (nr 66)
 • Brązowa Róża: Rosarium Chodun za różę Marilyn Monroe (nr 113)

W Amatorskim Konkursie o Złotą Różę Kutno 2023 zwyciężyły:

 • Złota Róża: Mariusz Puścian / Eksponat nr 50 – róża Imperatrice Farah
 • Srebrna Róża: Krzysztof Rubciak / Eksponat nr 58 – róża Pullman Orient Express
 • Brązowa Róża: Longin Głogowski / Eksponat nr 78 – róża Chopin

 

Plebiscyt Publiczności na Najpiękniejszą Różę Wystawy:

 • I miejsce – róża Big Purple (nr 9) zdobywając 374 spośród 3122 ważnych głosów. Producent: Szkółka Róż Rozaria Stypuła
 • II miejsce – róża Ola (nr 11) 243 głosy
 • III miejsce – róża Pacific Blue (nr 76) 153 głosy

Plebiscyt Publiczności na Najpiękniejszą Aranżację Florystyczną pt.: “Królewskie Berło”:

 • 480 na 2080 ważnych głosów zdobyło berło nr 9 autorstwa duetu florystek: Marty Kondzielnik i Anny Zagórskiej

Related posts