[WIDEO] Święto Róży Kutno 2022 🌹 reportaż

48. Święto Róży 2022 – Tu bije serce! ❤️🌹

Serce nigdy nie śpi… a przez trzy najbardziej różane dni w roku nie spało też całe Kutno

Coroczne święto miasta z wielkim rozmachem zostało oficjalnie otwarte w piątkowy wieczór. 9 września Plac Wolności zamienił się w plenerową scenę z wybiegiem, na którym pojawiły się modelki w kwiatowych kreacjach utkanych przez mistrzów florystyki: Małgorzatę Szwagiel, Joannę Kiedacz, Zbigniewa Dziwulskeigo oraz Huberta Lamańskiego. Wśród muz Mistrzów znalazła się też sama Królowa Róż – Wiktoria Kwit, która po raz pierwszy zaprezentowała się szerokiej publiczności w przepięknej, pomarańczowej, kwiatowej sukni. Modelkom na scenie towarzyszył zespół artystyczny Mimello. Ich etiuda bez słów opowiadała o zakochaniu… i róży, która jest jego nieodłącznym symbolem.

Miłość i wszystkie inne emocje można też wyśpiewać. Najlepszym przykładem na to był zapierający dech występ Małgorzaty Walewskiej, która sprawiła, że serca Kutnian i wszystkich Gości zabiły mocniej na zakończenie pierwszego dnia Święta Róży.

W sobotę pogoda momentami pokazywała swoje kapryśne oblicze. Schronienie przed deszczem i ukojenie zmysłów oferował budynek Kutnowskiego Domu Kultury. Do środka zapraszał aromat tysięcy kwiatów wyeksponowanych na Ogólnopolskiej Wystawie Róż. Odwiedzający mogli podziwiać aż 143 różane bukiety rywalizujące o tytuł Złotej Róży w Profesjonalnym Konkursie Różanym. Nie zabrakło tam także (rekordowej ilości!) 171 eksponatów zgłoszonych przez mieszkańców Miasta Róż w Amatorskim Konkursie Różanym. Dla wielbicieli roślin czekały też warsztaty florystyczne. Sobotnie popołudnie upłynęło ponadto pod znakiem Konferencji Różanej. Tam ogromem doświadczeń i wiedzy wymieniali się eksperci z całej Europy.

Spotkanie było też okazją do podsumowania 10 lat wdrażania idei Kutno – miasto róż, tworzącej różany wizerunek miasta. W trakcie Konferencji Różanej, Zastępca Prezydenta Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak podziękował osobom, które w ciągu ostatniej dekady wykazały się szczególnym zaangażowaniem przy realizacji przedsięwzięć związanych z kultywowaniem tradycji różanej i budowaniem marki Kutno – miasto róż. Wyróżnieni zostali: Michał Adamski, Weronika Lenarczyk, Radosław Rojewski, Marcin Tworus, Jarosław Makowski, Wija Łukomska, Liliana Urbańczyk-Wójcik, Paulina Andryszczak, Tadeusz Pałka, Andrzej Ćwik oraz Bożena Gajewska, Maciej Kostrzewa i Łukasz Rojewski. Podczas konferencji zaprezentowana została także publikacja pt.: “10 lat idei Kutno – miasto róż”.

Świętu Róży towarzyszyły ciekawe wystawy, które ozdobiły ściany KDK m.in. obrazy Lidii Pruk “Z ogrodu”, plansze poświęcone różanej historii braci Eizyk, oraz fotografie inspirowane malarstwem “Wyjść z obrazu czyli kwarantanna ze sztuką” stworzone przez rodzinę i przyjaciół Agnieszki Dąbrowskiej-Walczak. Ponadto w Pawilonie Wystawienniczym, odbyła się premiera ogromnej infografiki pt. “Panorama historii Kutna”.

Deszcz nie stanowił przeszkody dla spacerów, zakupów i świetnej rozrywki. W parku Traugutta czekało wiele niespodzianek: Kiermasz Różanych Różności, Plenerowe Targi Różane z sadzonkami w donicach od najlepszych producentów, kiermasz i warsztaty ludowego rękodzieła, a także efektowne instalacje florystyczne w formacie XXL. Zespół florystów zachwycająco ozdobił parkowe trawniki, drzewa i pergole, ukwiecił także nowy pomost.

Zupełną nowością w tym roku był laser show, który zamienił staw przed Kutnowskim Domem Kultury w gigantyczną scenę dla światła i wody. Zawieszony w przestrzeni obraz był niczym gigantyczny hologram i dostarczał widzom monumentalnych wrażeń.

Mocniejsze bicie serca gwarantowały koncerty na Dużej Scenie muzycznej, gdzie tłum do wspólnej zabawy porwały tegoroczne gwiazdy: Baranovski, Kayah oraz Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów.

Muzyka Wśród Róż rozbrzmiewała także w centrum miasta. Na Placu Wolności i Placu Piłsudskiego grały najlepsze kapele uliczne m.in.: Dixie Tigers Band, Wisła Hot 4, Orkiestra na Dużym Rowerze czy Urwani z Wesela. Nie zabrakło też gorących setów od Alvee Deejay i poruszającego głosu Basi Kawy. Najlepsi młodzi wokaliści z całej Polski zaprezentowali się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca podczas finału XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kwietnik.

W centrum miasta zabiły także dwa ogromne, wyplecione z róż serca. Jedno z nich stworzone zostało z 1000 róż Avalanche w kolorze perłowej bieli. Drugie zamieniło się w ramkę fotograficzną pięknie eksponującą wieże Kościoła pw. św. Wawrzyńca – charakterystyczny punkt panoramy miasta. Zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, różane serce stanowiło popularne miejsce do pamiątkowych fotografii.

Wiele radości dla małych i dużych zagwarantował Lunapark oferujący zarówno spokojne rodzinne przejażdżki, jak i atrakcje odczuwalnie przyspieszające tętno. Wyjątkową okazją do zobaczenia panoramy miasta kusiło też potężne młyńskie koło ustawione na Placu Piłsudskiego. Wśród wielu atrakcji dla rodzin z dziećmi znalazła się także pełna niespodzianek Stara Zagroda Teatru Wagabunda.

W słoneczną niedzielę poznaliśmy laureatów różanych zmagań. Upominki na scenie wręczono wszystkim uczestnikom akcji społecznej WyRÓŻnij Się! Serce publiczności odwiedzającej Ogólnopolską Wystawę Róż skradła róża Pullman Orient Express® od Tadeusza Pałki

Jury Profesjonalnego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2022 wyłoniło zwycięzców, a trofea trafiły do:

  • Złota Róża dla odmiany Ashley, Hodowca: Tantau, Producent: Rosarium Chodun Rosarium Szkółka Róż
  • Srebrna Róża dla odmiany Lions Rose, Hodowca: Kordes, Producent: Roza Sobieszek
  • Brązowa Róża dla odmiany Baronin zu Guttenberg, Hodowca: Tantau, Producent: Rosarium Chodun Rosarium Szkółka Róż

W Amatorskim Konkursie o Złotą Różę Kutno 2022 zwyciężyły:

  • Złota Róża – Joanna Żółtowska / Eksponat nr 145 – róża NN
  • Srebrna Róża – Joanna Żółtowska / Eksponat nr 58 – róża Chopin
  • Brązowa Róża – Monika Puścian / Eksponat nr 160 – róża Hansestadt Rostock

To był najbardziej różany weekend w Polsce. Pod tegorocznym hasłem “Tu bije serce” kryje się miłość do róż, pasja i przyjemność obcowania z urodą najpiękniejszego z kwiatów. Kolejna, 49. edycja już za rok!

Related posts