JAGIELSKI, KĄCKI, WIŚNIEWSKA, NOGAŚ – Z KIM JESZCZE SPOTKA SIĘ KUTNOWSKA PUBLICZNOŚĆ?
Festiwal na Faktach, to jedna z najmłodszych cyklicznych imprez Kutnowskiego Domu Kultury. Na przełomie stycznia i lutego odbędzie się ona po raz drugi. Zeszłoroczny sukces Festiwalu, zaproszeni goście, bardzo duża frekwencja, pozytywny odzew nie tylko mieszkańców samego Kutna, ale i okolic – Łodzi, Łowicza czy Płocka, nie pozostawiły żadnych wątpliwości odnośnie organizacji drugiej edycji.
Na Festiwal na Faktach składają się spotkania, wystawy, projekcje filmów czy warsztaty, które łączy sztuka faktu. W tym roku, podobnie jak ubiegłym, dominować będą spotkania autorskie. Jednym z najważniejszych gości festiwalu będzie Wojciech Jagielski, dziennikarz, publicysta, reporter, przez 21 lat związany z Gazetą Wyborczą jako korespondent. Świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie, autor książek „Dobre miejsce do umierania”, „Wieże z kamienia” czy „Modlitwa o deszcz”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka „Na wschód od zachodu”, w której dziennikarz, wędrując po Indiach, Nepalu, Pakistanie i Afganistanie opowiada o tym, co dziś zostało z kultury i dziedzictwa hippisów.
Kutno odwiedzi też Marcin Kącki – reporter, redaktor „Dużego Formatu”, zajmujący się reportażem społecznym i historycznym, autor takich książek jak: „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, za którą nominowany był do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, czy „Poznań. Miasto grzechu” nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
Z kolei z północnej Norwegii przyjedzie do Kutna Ilona Wiśniewska – reporterka i fotografka, która w 2009 roku wyjechała na dwa tygodnie na wyspę Spitsbergen i… do tej pory nie wróciła do Polski. Autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii” oraz „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” opowie o życiu w krajach północnych, a rozmowie towarzyszyć będzie pokaz zdjęć.
O książce „Przez ruiny i zgliszcza. „Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce” Mordechaja Canina porozmawiają Krystyna Bratkowska z wydawnictwa Nisza oraz tłumaczka książki, prof. Monika Adamczyk – Garbowska. Mordechaj Canin, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Pełny zbiór tych tekstów, wydany w Izraelu w 1952 roku, ukazał się w polskim przekładzie po raz pierwszy, a jeden z tekstów dotyczy również Kutna.
Ważnym gościem festiwalu będzie ceniony dziennikarz Michał Nogaś, znany między innymi z programów kulturalnych Radiowej Trójki, z która związany był od 2000 do 2016 roku, gdzie współtworzył program radiowy Dom Kultury. Razem z Wojciechem Mannem, w każdy piątkowy poranek, rozmawiał na antenie o nowościach książkowych. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Jest gospodarzem „Radia Książki” – wspólnego przedsięwzięcia „Książek. Magazynu do czytania”, Wyborczej.pl i Audioteki, gdzie co tydzień rozmawia z najciekawszymi i najważniejszymi polskimi autorami – pisarzami, poetami, tłumaczami czy dziennikarzami. Michał Nogaś poprowadzi spotkania z Marcinem Kąckim i z Wojciechem Jagielskim, a sam będzie gościem Drugiego Śniadania z Michałem Nogasiem, gdzie przy kawie i drugim śniadaniu opowie o książkach, które zrobiły na nim największe wrażenie i o tym, dlaczego warto czytać reportaże.
Podczas tegorocznej edycji zobaczymy też dwa filmy dokumentalne – pierwszy z nich „Podziemie nadziei” (2017) w reż. Jana Bluza, poświęcony tematyce medycznej marihuany, drugi „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie.” – opowieść o polskim podróżniku, Aleksandrze Dobie. Zarówno Jan Bluz, jak i Aleksander Doba, będą gośćmi festiwalu – spotkania z nimi odbędą się po projekcji filmów.
Festiwalowi towarzyszyć będą aż 4 wystawy fotografii. Dwie z nich, organizowane we współpracy z warszawskim Domem Spotkań z Historią, to prawdziwa uczta dla wielbicieli fotografii reportażowej. „Rok 1989” Krzysztofa Millera, wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”, a w swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. Podczas wystawy zaprezentujemy jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech
Kutnowska publiczność będzie mogła także podziwiać zdjęcia wybitnego polskiego reportera, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce, Tadeusza Rolke. „Fotografie warszawskie” to wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. − od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tymi obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta.
„Trzy sztuki w Antarktyce” to wystawa będąca elementem większego projektu artystycznego (łączącego fotografię, film i muzykę). To efekt podróży na Antarktykę Bartosza Stróżyńskiego, fotografa i operatora podwodnego, kompozytora, autora tekstów to kolejna fotograficzna propozycja. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z autorem i prezentację filmu dokumentalnego.
Festiwal musi mieć też swój kutnowski akcent – w zeszłym roku była nim wystawa zdjęć Adama Pietrusiaka, w tym roku publiczność na pewno zachwycą prace kutnowskiego fotografa, Michała Tomczaka, którego niezwykłe fotografie z drona, znalazły się między innymi w finale konkursu National Geographic Polska (2015) i docenione zostały na całym świecie – prezentowane były miedzy innymi podczas Serii wystaw DJI – Perspectives by SkyPixel – 2016 World Tour w Tokyo, Los Angeles, San Francisco, Hong Kong i Berlinie.
Wystawę „Zdjęcia z nieba” będzie można podziwiać przede wszystkim w Sali Tarasowej KDK.
Zapraszamy również na stoisko książkowe, organizowane przez wydawnictwo Biała Plama, gdzie będzie można kupić książki wszystkich gości festiwalowych oraz wiele innych pozycji związanych ze sztuką faktu.
Pełny program festiwalu dostępny tutaj.