Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

🟣 KDK: Wystawa malarstwa Niny Kunikowskiej „W rozkwicie”

15 września 🗓 10:00 - 19:00

Free

Wernisaż wystawy malarstwa Niny Kunikowskiej „W rozkwicie”

📅 9 września 2023 (sobota)
🕐 godz. 18:00
🏠 Kutnowski Dom Kultury / Galeria “Okno na sztukę”
🎫 Wernisaż – zaproszenia lub bilety

Wystawa dostępna od 15.09 do 3.10.2023

Nina Kunikowska jest rodowitą kutnianką. Jej znany butik-galeria na parterze kamienicy przy Królewskiej przyciąga wyjątkowym, artystycznym klimatem. Przed laty, piętro wyżej, prowadziła słynną kawiarnię „ArtCafe”, która obecnie jest jej mieszkaniem i pracownią. Chce się powiedzieć, że Nina mieszka ze sztuką, że sztuka ją wypełnia.

Maluje obrazy wyobrażone, a to oznacza, że ma je w głowie, zanim pojawią się na płótnie. Zachwyca się światem, ale go nie odtwarza, stając „oko w oko” z obiektem – nie jest Jej to potrzebne, wystarczy wrażliwość i intuicja. Będąc artystką wsobną, potrzebuje stanów skupienia, w których nic nie zakłóca wizji artystycznych. Twórczość jest azylem chroniącym przed zewnętrznym chaosem − źródłem lęków, daje poczucie bezpieczeństwa.

Dorobek Niny zaświadcza, że wewnętrzne Ja nie pozwala odłożyć pędzli, prowadza przez ogrody percepcji, przez ścieżki fascynacji tematycznych. Maluje pejzaże, portrety, postacie aniołów i lalek-arlekinów, martwe natury. Eksperymentuje z barwami i formą, stosuje różne rodzaje ekspresji − od wyrazistych kolorów do pastelowej impresji – oraz różne techniki  − olej, akryl, pastele, węgiel. Być może różnorodność formalno-tematyczna jest w tym przypadku poszukiwaniem własnego miejsca w sztuce, a może artystka już to miejsce odnalazła − właśnie w różnorodności…

Obecnie maluje kwiaty − apoteozę ich rozkwitu. W obrazach z tego cyklu wyraźnie widać fascynacje impresjonizmem. Świadczy o tym ich zmysłowość, nastrój, gra kolorem i formą, które zachowują w pracach własną autonomię. Kolor najdobitniej ujawnia Jej potencjał artystyczny.

Mimo wieloletniej, intensywnej pracy twórczej, Nina Kunikowska, o dziwo, nie wykazuje zbytniej aktywności wystawienniczej, nie licząc kameralnych pokazów.

Jej obrazy prezentowane były na wystawie zbiorowej w Tilloyes les Moflaines we Francji, a pierwsza, duża wystawa indywidualna odbyła się w galerii Kutnowskiego Domu Kultury „Okno na Sztukę” w 2020 roku.

Od ponad 20 lat jest członkinią Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Grażyna Baranowska (TPZK)

Szczegóły

Data:
15 września
Godzina:
10:00 - 19:00
Koszt:
Free
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Galeria “Okno na Sztukę” KDK
Żółkiewskiego 4
Kutno,
+ Google Map

Skip to content