Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

PLAC WOLNOŚCI: Wernisaż wystawy „Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego”

27 października 2021 🗓 18:00 - 20:00

Free

Zapraszamy na wernisaż wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza pn. Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego. 🖼️

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest twórcą wszechstronnym: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej – twierdzi, że maluje od zawsze.

To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r., w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art.

„Laikonyki” to 12. cykl w Jego malarskim dorobku. Z dużym poczuciem humoru nawiązuje tytułem wystawy „Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego” do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. „Boska komedia” jest na tyle ważna w twórczości autora wystawy, że parę lat temu stała się inspiracją do napisania koncertu oratoryjnego pt: „Weneckie Opowieści o Piekle i Raju”. A poza tym Jan Kanty Pawluśkiewicz mówi: „Żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Najnowszy cykl „Laikonyki” jest najbardziej trafnym odzwierciedleniem powyższej dysertacji.

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Cybertowicz. Jej ekspozycja w Pawilonie wystawienniczym na Placu Wolności przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Wstęp wolny, wystawa dostępna do 27 listopada. Pawilon czynny od środy do niedzieli w godzinach 15:00 – 19:00. (Z wyłączeniem soboty i niedzieli 30 i 31 października.)

Details

Date:
27 października 2021
Time:
18:00 - 20:00
Cost:
Free
Event Categories:
,
Event Tags:
,
Website:
https://www.facebook.com/events/451110876340733

Venue

Plac Wolności, pawilon muzealno-wystawienniczy
Plac Wolności
Kutno, łódzkie Poland

Organizer

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
View Organizer Website

Skip to content