Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kino KDK: Wachlarz sztuki w Kinie KDK – Dom, w którym mieszka opera

26 lipca 2018 🗓 18:15 - 19:45

25zł

Zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Wachlarz sztuki w Kinie KDK

Tym razem przed nami seans specjalny z dwóch względów:
po pierwsze przygotowaliśmy dla Was tym razem poruszający film dokumentalny w reżyserii Susan Froemke, pod tytułem „The Opera House” czyli „Dom, w którym mieszka opera”.
Film dokumentalny o powstaniu obecnej siedziby The Metropolitan Opera, stworzony z okazji 50-lecia istnienia Met w Lincoln Center (2017)

Ponadto wydarzenie jest dedykowane szczególnie uczestnikom i sympatykom Letniego Festiwalu Muzycznego. Jednak mamy nadzieję, że historia powstania gmachu MET zainteresuje nie tylko melomanów, ponieważ wokół tak dużego przedsięwzięcia piętrzyły się kłopoty techniczne i realizacyjne, gonił także czas, a nic tak nie łączy przecież ludzi jak wyzwania stające na drodze do wspólnego celu.

Nowy film wielokrotnie nagradzanej dokumentalistki Susan Froemke przedstawia niezwykły okres bogatej historii The Metropolitan Opera, a jednocześnie czas wielkich zmian w samym Nowym Jorku.

Film wykorzystuje rzadko prezentowane materiały archiwalne, zdjęcia, wywiady i nagrania wyjątkowych wydarzeń i występów gwiazd na starej i nowej scenie Met. Dokument opowiada o budowie nowej siedziby Met (50 lat temu) przez pryzmat wspomnień artystów, architektów i polityków, którzy kształtowali życie kulturalne i społeczne Nowego Jorku w latach 50. i 60. XX wieku.

Wśród wielkich postaci w filmie pojawia się m.in. słynna sopranistka Leontyne Price, która śpiewała w „Antoniuszu i Kleopatrze” Samuela Barbera na otwarcie nowej Met w 1966 roku. Zobaczymy także Rudolfa Binga, władczego dyrektora Met, który doprowadził do przeniesienia opery ze starej siedziby (bardzo niewygodnej) do nowej. Poznamy architekta i projektanta obecnego budynku Met Wallace’a Harrisona oraz Roberta Mosesa, niezwykłego urbanistę, który zdecydował o wyburzeniu wielkiej połaci miasta (tej, w której rozgrywa się akcja musicalu Bernsteina „West Side Story”), aby zrobić miejsce dla Lincoln Center.

Details

Date:
26 lipca 2018
Time:
18:15 - 19:45
Cost:
25zł
Event Category:
Event Tags:
, , , ,
Website:
https://www.facebook.com/events/2105481469720123/

Venue

Sala widowiskowo-kinowa KDK
KDK, Żółkiewskiego 4
Kutno, łódzkie 99-302 Polska
Phone
242542137
View Venue Website

Organizer

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
View Organizer Website

Skip to content