Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

V Festiwal Świat Muzyki Muzyka Świata

8 lipca 2018 🗓 18:00 - 15 lipca 2018 🗓 20:00

Piąta edycja Festiwalu prezentującego muzykę z różnych zakątków świata.

V Festiwal Świat Muzyki Muzyka Świata CTMiT 8 – 15 lipca 2018r.

08. 07, godz. 18.00
„AMERYKA POŁUDNIOWA” WYSTAWA fotografii HALSZKI WIERZBICKIEJ
Kolory natury i kultury, biedy i bogactwa, miejskich ulic i swojskich ścieżek to esencja wybrzeża karaibskiego, andyjskich szlaków, południowoamerykańskich miast i przedmieść. Zatrzymane w kadrze pejzaże i sztuka uliczna Kolumbii, Boliwii, Peru oraz Chile to zapis fragmentów niezwykle barwnej Ameryki Południowej z niespiesznej, wielomiesięcznej podróży przez kontynent. Jest to opowieść, w której z bliska możemy przyjrzeć się krańcom świata i wielkomiejskim ośrodkom, a poprzez to ludziom żyjącym w społecznych, kulturowych i geograficznych centrach i na ich peryferiach bez ich bezpośredniego udziału w prezentowanych fotografiach.
Kolory umożliwiają komunikację człowieka z naturą oraz tę czysto międzyludzką. Zanim zaczęliśmy posługiwać się językiem, używaliśmy obrazów. Kolory są językiem, z którego – w sposób niezwykły – korzystają ludzie i przyroda. Niosą znaczenia. Wyrażają emocje. Są energią, w której funkcjonuje człowiek z całym swoim autentyzmem. Serdecznie zapraszam w podróż przez kolory i odcienie Ameryki Południowej.
Halszka Wierzbicka

08. 07, godz. 19.00
KAROLINA SKRZYŃSKA

Gdyby szukać słów opisujących muzykę Karoliny, były by to: wrażliwość na świat dokoła i niepohamowana siła głosu zakorzenionego głęboko w naturze. Kobiecej. Pierwotnej. Fascynuje, porusza i nie daje się zapomnieć.
Autorska muzyka Karoliny i jej zespołu jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością, a zespół złożony z wybitnych muzyków i chóru kobiet śpiewających białymi głosami (śpiewokrzyk) nadaje wszystkiemu siłę i wielobarwność muzyczną. To jednak nie jest typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne. Takie oryginalne podejście do muzyki wyróżnia zespół na polskiej scenie muzycznej i głęboko zapada w pamięć, otwierając równocześnie ich muzykę na szerokie grono odbiorców.
To prawdziwa uczta dźwięków instrumentów z różnych stron świata, technik wokalnych (biały głos, śpiew gardłowy), dotykających melodii i rytmów. Nieograniczona niczym przestrzeń stanowi obszar, na którym spotykają się Natura i różnorodne emocje.
Skład zespołu:
Karolina Skrzyńska – śpiew, lira korbowa,
Bart Pałyga – wiolonczela, tarhu, suka biłgorajska, śpiew gardłowy,
Mateusz Szemraj – oud, cymbały, gitara,
Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, duduk, perkusjonalia,
Jakub Mielcarek/Wojciech Pulcyn– kontrabas,
Hubert Giziewski – akordeon
Dorota Kołodziej – śpiew

09. 07, godz. 19.00
DIRI LEVSKY

Polska orkiestra folkowa wykonująca muzykę bałkańską, folk i etno. Artyści tworzący zespół na co dzień współpracują z takimi zespołami jak: Kapela Hanki Wójciak, Legend Of Kazimierz, Balkanscream, Ethnogarden., Kapela CIUPAGA.
Muzycy zagrali ze sobą wiele koncertów i festiwali na terenie kraju oraz za granicą. Jako Diri Levsky postanowili że wezmą na warsztat konglomerat złożony głównie z inspiracji folkiem bałkańskim  i muzykę cygańską. Głównymi inspiracjami dla wspólnego brzmienia zespołu są bałkańskie orkiestry rodem z Gucy oraz taneczne połamańce i niebanalne rytmy.

11. 07, godz. 19.00
João de SOUSA
João de Sousa jest wokalistą, gitarzystą i kompozytorem pochodzącym z Porto w Portugalii. Luzofońskie korzenie artysty w znacznym stopniu wpływają na muzykę jaką tworzy i wykonuje, choć fascynacje innymi gatunkami – jazzem oraz world music, oddalają go od fado.
João współpracował z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic oraz artystami jazzowymi. Występował także z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Jego piosenki znalazły się na radiowej płycie RAM Cafe vol. 7 oraz w albumie Siesta vol. 11 Marcina Kydryńskiego.
W kwietniu 2016 r. ukazała się trzecia autorska płyta Portugalczyka pt. Luta, a obecnie pracuje on nad materiałem do kolejnego albumu. W swoim repertuarze João ma również niebanalne interpretacje klasyki polskiej piosenki – Komedy, Warsa, Koniecznego (Nim wstanie dzieńMiłość ci wszystko wybaczyByła pogodaGroszki i róże).
Dominik Gawroński – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Jazzu w klasie P. Wojtasika. Obecnie doktorant na wrocławskiej uczelni. Jest laureatem nagród VI Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie i Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze.
Filip Miguła – pianista, klawiszowiec, kompozytor. Student akademii muzycznych we Wrocławiu i Katowicach. Współpracuje z takimi artystami, jak: Kamil Bednarek, Grubson, Jarecki.
João de Sousa – wokal/gitara
Dominik Gawroński – trąbka
Filip Miguła – fortepian

12. 07, godz. 19.00
HAMESH

W 2009 roku powstała grupa muzyczno- teatralna “Hamesh” i pierwszym przedsięwzięciem był słowno- muzyczny spektakl “Żyd – Wieczny Tułacz”, którego prawykonanie odbyło się w Piwnicy Pod Baranami. Dziewięć lat działalności grupy to ponad dwieście koncertów, głównie pieśni i piosenek żydowskich, kilkadziesiąt odsłon różnych spektakli, cztery prapremiery widowisk autorskich z muzyką Andrzeja Zaryckiego i tekstami Elżbiety Borkowskiej, wystawy artystyczne i wieczorne spotkania z poezją. Grupę założyli – Elżbieta Borkowska i Walentyn Dubrowskij.
W programie “ABI GEZUNT!” (Abyśmy zdrowi byli!) z utworami żydowskimi (w językach jidysz, ladino, hebrajskim), wystąpią:
– Elżbieta Borkowska- wokal, recytacja i opowieści różne
– Walentyn Dubrowskij- fortepian, wokal
– Michał Półtorak- skrzypce, recytacja
– Janusz Nowak- puzon, wokal
– Janusz Witko- klarnet, saksofon
– Zofia Aleksandra Dubiel- wokal
– Krystyna Sylwia Kosecka- wokal

13. 07, godz. 19.00
JAKIM CUDEM
JAKIM   CUDEM to zespół powstały i funkcjonujący w efekcie małego cudu!
W jego skład wchodzi pięć żywiołowych pań, a każda z innym bagażem muzycznych  doświadczeń. W efekcie wielu koncertów prób, poszukiwań, a także dyplomatycznych i mniej dyplomatycznych negocjacji zespół osiadł na szerokim gruncie muzyki ludowej “z prądem”. Tradycyjne polskie pieśni wspiera moc elektronicznych brzmień, silna sekcja i dynamiczne skrzypce, a także chóralne partie całego zespołu.  Nie brakuje jednak miejsca na solówki czerpiące z jazzu czy liryczny, balladowy wokal. Połączenie nostalgicznych polskich melodii ze współczesną, rytmiczną muzyką to wybuchowa mieszanka, która porywa każdego! A wszystko to okraszone subtelnością godną młodych dam…
Osiągnięcia:
– Grand Prix (ZŁOTA FUJARA) podczas Dragon Folk Fest (Poznań)
– I Nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (Tczew)
– III Nagroda Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki Folkowe” za nowatorskie podejście do melodii ludowych (Lublin)
– Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki Folkowe” (Lublin)
– Wyróżnienie na Konkursie Piosenki Osobistej (Świecie)
– Nagroda “The Best song” za piosenkę “Czemu nie orzesz chłopolek” w WORLD WIDE MUSI CONTES
– Wyróżnienie za piosenkę “Czemu nie orzesz chłopolek” w WORLD WIDE MUSIC CONTEST     .
Zespół  tworzą:
Małgorzata Żurańska-Wilkowska – śpiew
Irena Filuś – skrzypce,  śpiew
Kate Nurnberg – instrumenty klawiszowe, śpiew
Anita Sobiechowska – bas, śpiew
Joanna Glubiak – perkusja, śpiew

14. 07, godz. 19.00
MADRUGADA

Co mają ze sobą wspólnego ogniste flamenco i słowiańska muzyka ludowa, folklor Cyganów andaluzyjskich i folklor polski ? W najnowszym projekcie artystom z zespołu Madrugada udało się połączyć dwie, pozornie odległe od siebie estetyki muzyczne. Zespół czerpie inspiracje z uniwersalnych, dla kultur tradycyjnych, tematów i emocji, które wybrzmiewają zarówno w muzyce słowiańskiej jak i muzyce z Półwyspu Iberyjskiego. Tworzy nową świeżą jakość – fuzję hiszpańskiej energii ze słowiańskim brzmieniem. Koncert, to także barwna opowieść o miłości, w której spotykają się muzyka, taniec i dwie kultury. Zespół zdobył wyróżnienie w konkursie Scena Otwarta podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe.
Skład zespołu:
Wiktoria Kwiatkowska – wokal,
Iwona Skrzos – gitara, taniec,
Maciej Wieżyński – gitara,
Kamila Olesińska – taniec, śpiew,
Michał Herman – gitara basowa, kontrabas,
Anika Kamińska – perkusjonalia,
Marta Wierzbowska-Kujda – flet.

15. 07, godz. 19.00
KAPELA TIMINGERIU
To rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania, sytuacją żywą i otwartą. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Początki grupy sięgają wyprawy muzycznej do Rumunii w 2009. Od tamtej pory zespół urósł o kolejnych amatorów muzycznych przygód, podróżując z instrumentami po całej Polsce i za granicą- stopem, na rowerach, barką czy samochodem.
Kapela Timingeriu to wszechstronni artyści związani zarówno ze sceną muzyki alternatywnej (Małe Instrumenty, Sutari), jazzowej ( Zakład Muzyki Jazzowej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu) jak i z teatrem ( Teatr Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła).
W skład zespołu wchodzą:
Katarzyna Kapela Timingeriu- skrzypce, śpiew
Jacek Timingeriu- akordeon, śpiew
Ewa Timingeriu- klarnet, śpiew
Jakub Kurek – trąbka
Jędrzej Kuziela – instrumenty perkusyjne
Mikołaj Nowicki – kontrabas
Mateusz Rybicki – klarnet

Szczegóły

Początek:
8 lipca 2018 🗓 18:00
Koniec:
15 lipca 2018 🗓 20:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1801159729942345/

Miejsce wydarzenia

Centrum Teatru Muzyki i Tańca
Teatralna 1
Kutno, łódzkie 99-300 Polska
Phone
242528292
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Skip to content