Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

KDK: Siła i finezja – Jan Wasiak – wystawa

10 marca 2020 🗓 18:00

Free

Siła i finezja. Piękno zaklęte w metalu.

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy kowalstwa artystycznego – niezwykłych prac Jana Wasiaka, kutnowskiego artysty!

Jan Wasiak jest artystą tworzącym w metalu od 1998 roku. Wykonuje zarówno przedmioty użytkowe związane z kulturą żydowską (menory, lampki chanukowe), jak i dekoracyjne – rzeźby, płaskorzeźby o tematyce sakralnej i obrzędowej. Wcześnie, bo od 1987 r. wykonywał renowacje i złocenia. Kowalstwo artystyczne jest jego pasją, której poświęca swój wolny czas. Projekty, które powstają stara się wiernie odwzorować w przedmiotach z metalu. Każdy projekt wykonany jest przez niego własnoręcznie i jest niepowtarzalny. W każdej jego realizacji dostrzec można ślad narzędzia użytego przez mistrza, cześć jego wrażliwości, kunszt.

Wiele prac jest oksydowanych. Ma w swoim dorobku lustra, stoliki, krzyże, świeczniki, które stanowią element dekoracji wnętrz, nadają charakter każdemu wnętrzu, są ozdobą mieszkania i tworzą niepowtarzalny nastrój i atmosferę w domu. Od 2012 roku jest członkiem TPZK, bardzo aktywnie działa w sekcji rękodzieła artystycznego, prezentuje swoje prace na wystawach, kiermaszach. Co roku uczestniczy w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie, Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson Katowicach.

Metaloplastyka – dziedzina twórczości obejmująca wyrób artystycznych przedmiotów z metalu, jak również przedmioty wykonane tą techniką. Dziełem metaloplastyki mogą być przedmioty użytkowe (lampy, świeczniki, szyldy, kraty itp.) lub dekoracyjne (rzeźby, płaskorzeźby, kompozycje abstrakcyjne). Termin stosowany w sztuce współczesnej, zastosowany po raz pierwszy w latach 20. XX wieku.

Niektóre definicje ograniczają metaloplastykę do technik kształtowania metalu na zimno (ślusarstwo artystyczne). W pojęciu szerokim metaloplastyka obejmuje również kowalstwo artystyczne, złotnictwo oraz wszystkie inne techniki obróbki metali znane od starożytności

https://pl.wikipedia.org/wiki/Metaloplastyk

Wernisaż 10 marca 2020 godz. 18:00 / Wystawa czynna od 10 do 21 marca 2020 / Kutnowski Dom Kultury – Galeria „Okno na Sztukę”

Szczegóły

Data:
10 marca 2020
Godzina:
18:00
Koszt:
Free
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/190657605586920/

Miejsce wydarzenia

Galeria „Okno na Sztukę” KDK
Żółkiewskiego 4
Kutno,

Organizatorzy

Kutnowski Dom Kultury
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

Skip to content