Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

RYNEK ZDUŃSKI: Sentido – Miasteczko Bełz / Świat Muzyki Muzyka Świata

14 sierpnia 2021 🗓 17:00 - 19:00

Free

Po rocznej przerwie powraca Festiwal Świat Muzyki Muzyka Świata. Wieczorne koncerty promujące muzykę z różnych stron świata.

RYNEK ZDUŃSKI

📅 7.08 / sobota / 19:00 / Koncert San Luis Tango “Sto lat Piazzolla!”

📅 14.08 / sobota / 17:00 / Koncert muzyki żydowskiej Sentido “Miasteczko Bełz”

📅 21.08 / sobota / 19:00 / Koncert folkowy Waldemar Rychły i przyjaciele

📅 28.08 / sobota / 19:00 / Koncert polskiej muzyki folkowej Wilcze Folki


✳ W razie niepogody przenosimy się do Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

SENTIDO 🎶 Szeroko pojęta żydowska tradycja muzyczna inspirowała i wciąż inspiruje twórców oraz wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych. Jej bogactwo, różnorodność i niezaprzeczalny urok zjednują sobie rzesze słuchaczy na całym świecie. Dokonując gruntownej selekcji muzyki żydowskiej, zespół „Sentido” stworzył repertuar, w którym gra oraz śpiewa się emocje niezwykłe i zbyt silne, by je słowami wyrazić. W repertuarze znajdują się utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych, a także utwory inspirowane kulturą żydowską. Całość w autorskim opracowaniu muzycznym Piotra Kopietza.

Utwory śpiewane są w języku polskim, jak również w języku jidysz.

Autorami tekstów polskich są m.in.: Agnieszka Osiecka, Jacek Cygan i Jerzy Ficowski.

Miasteczko Bełz” – nowa muzyka żydowska, autorski koncert w wykonaniu zespołu „Sentido” w składzie:  Kaja Mianowana – wokal ; Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne (cajon, daf, tombak); Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, kierownictwo artystyczne.

Szeroko pojęta żydowska tradycja muzyczna inspirowała i wciąż inspiruje twórców oraz wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych. Jej bogactwo, różnorodność oraz niezaprzeczalny urok zjednują sobie rzesze słuchaczy na całym świecie. Dokonując gruntownej selekcji muzyki żydowskiej, zespół „Sentido” stworzył repertuar, w którym gra oraz śpiewa się emocje niezwykłe i zbyt silne, by je słowami wyrazić. W repertuarze znajdują się utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych, a także utwory inspirowane kulturą żydowską. Całość w autorskim opracowaniu muzycznym Piotra Kopietza. Utwory śpiewane są w języku polskim oraz jidysz. Teksty polskie są autorstwa: A. Osieckiej, J. Cygana i R. Kołakowskiego.

 W programie m.in.:  Mordehaj Gebirtig – Kinder Yurn ; Abraham Ellstein – Oj mame ; Aleksander Olszaniecki – Miasteczko Bełz ; Zygmunt Konieczny – Chwalmy Pana ; Alexander Olshanetsky – Friling ; Sholom Secunda – Bei mir bistu shein ; Chawe Alberstein – Pod dobrym drzewem ; Zygmunt Konieczny – Oczy tej małej.

>>>Kaja Mianowana –  niezależna wokalistka i aktorka scen musicalowych. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: muzyka dawna. Studiowała również w Universität für Musik und dar­stel­lende Kunst Graz (Austria). Prowadzi aktywną działalność artystyczną, śpiewając muzykę dawną, musical, etniczne pieśni sefardyjskie oraz muzykę filmową. Grała w musicalach: „Upiór w Operze”, „Miss Saigon”, „Les Misérables”, „Koty”, „Love Story”, „Notre Dame de Paris”, „Piloci” i „Lamaila”. Do większości ról wybierana była przez ich kompozytorów, w tym: Andrew Lloyda Webbera, Riccardo Cocciante czy Macieja Pawłowskiego. Jest zdobywczynią nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German (Moskwa 2015r.) Współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej: z Mikołajem Stroińskim i Bartoszem Chajdeckim. Jest wokalistką zespołu MellluSya oraz zespołu „Sentido”. W Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, uczy emisji głosu na kierunku Musical. Gra na kilku instrumentach. Biegle włada językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.

>>>Adeb Chamoun – perkusista. Koncertuje na instrumentach perkusyjnych arabskich, perskich i latynowskich, w tym: riq,  darabuka, tar,daf, cajon, conga, bongos, timbales. Doskonale odnajduje się w stylach: jazzowym, etnicznym, arabskim, perskim, tureckim i latynoskim oraz w folklorze polskim. Urodził się w mieście Hasaka (Syria) w rodzinie artystycznej, co sprzyjało rozwojowi talentu muzyczny Adeba od najmłodszych lat. Pierwszym nauczycielem był brat Abdul, mistrz gry na instrumentach perkusyjnych. Karierę muzyczną rozpoczął w Domu Kultury w Hassaka, a doskonalił w Aleppo oraz Damaszku, gdzie m.in. uczestniczył w festiwalach muzyki orientalnej i nawiązał współpracę z wybitnym kompozytorem muzyki orientalnej i klasycznej, Samirem Kwefati.  W 2007 roku Adeb rozpoczął współpracę z Big Bandem, Kazimierza Chlebowskiego w Płocku. Po osiedleniu się w Warszawie koncertuje z zespołem „Naxos”, Milo Kurtisa gdzie gra z Kostkiem Yoriadisem i Apostolisem Anthymosem oraz nagrywa płyty: „Podróż dookoła mózgu” i „Naxos Orchestra Live at Polin-Coexista”. Ponadto koncertuje z zespołem „Klezmafor” nagrywając płytę „W górę”, z zespołem „Rzeszów Klezmar Bend” oraz „Trifonidis Illumination Bandi”. Adeb wykonuje muzykę eklektyczną, uczestnicząc m.in. w projektach zespołu „Fuenty” – gdzie wspólnie z Jaherem Irani i Kubą Niedoborkiem łączy rytmy orientalne z flamenco, oraz z zespołem „Balkan Sevdah” gdzie po mistrzowsku łączy instrumenty orientalne z wieloma różnymi kulturami muzycznymi.

>>>Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Umiejętności wykonawcze doskonalił również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu koncertujących na rzadkim instrumencie francuskim – akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (m.in.: Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Prezentował muzykę klasyczną, rozrywkową, improwizowaną i world music na szeregu uznanych festiwalach oraz  scenach koncertowych (w tym: polskich filharmonii, teatrów i ośrodków kultury, Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej, Zamek Królewski w Warszawie, Sinfonia Varsovia). Nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jako solista-akordeonista współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, nagrywając muzykę kompozytora. Przez 5 sezonów artystycznych wykonywał muzykę na żywo w spektaklu „Tango Piazzolla” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Piotr jest twórcą oraz kierownikiem artystycznym kilkunastu zespołów i projektów muzycznych. Na stałe występuje   zespołach: „Gang Tango” i „Orkiestra Adria”. W 2011 r. nagrał płytę „Retrato” (z tangami argentyńskimi i kompozycjami własnymi), a w 2021 płytę „World of Orient” (w klimacie szeroko pojętej muzyki Orientu). Piotr jest aranżerem wszystkich utworów na obu w/w płytach oraz we wszystkich własnych projektach muzycznych. Jako aranżer współpracował m.in. z: Kayah, Kubą Badachem, Katarzyną Cerekwicką, Anną Karwan, Lalą Czaplicką, Sentido, Orkiestra Adria, Gang Tango, Retro Orchestra.

Wybitny brazylijski artysta i dyrygent, Jose Maria Florencio powiedział o nim : „…[dzięki twórczości Piotra Kopietza] Polska zaczyna być miejscem, gdzie kompozycje na bandoneon i tango powstają na poziomie co najmniej tak wspaniałym, jak na poziomie samego Astora Piazzolli. Mamy fantastycznego kompozytora…”. Więcej: http://www.kop-art.art.pl/piotr-kopietz .

Details

Date:
14 sierpnia 2021
Time:
17:00 - 19:00
Cost:
Free
Event Categories:
,
Event Tags:
,
Website:
https://www.facebook.com/events/187529676740751/

Venue

Rynek Zduński
Kutno, łódzkie

Organizer

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
View Organizer Website

Skip to content