Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

🟢 CTMiT: “Namiot muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie” – Poranek Teatralny dla Dzieci

14 maja 2023 🗓 11:00 - 12:00

10zł – 15zł

🌍 “Namiot muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie” Poranek teatralny dla Dzieci
📅 14 maja
 2023 (niedziela)
🕑 Godz. 11:00
📍 Centrum Teatru Muzyki i Tańca
🎫 Bilety w cenie 10 i 15 zł w kasie KDK lub ONLINE!

 

W perskim państwie, w perskim mieście, tam, gdzie wszystko było perskie… Zabierzemy Was w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu oraz sztukę opowiadania i tradycyjne opowieści. Poznamy ciekawych bohaterów, którzy poprowadzą nas przez kulturę tych odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyć będą muzycy, dzięki którym dzieci poznają tak mało znane w Polsce instrumenty jak między innymi santur czy daf. Przed nami uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni. Gotowi? Ruszamy!

Czas trwania: 50 minut
Wiek odbiorców: 3+
Liczba artystów: 3
Forma: teatr opowieści z muzyką na żywo

Edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką to również poznawanie świata opowieści. Zależy nam, aby dzieci miały styczność z pięknymi historiami opowiadanymi w barwny sposób – to przecież świetna droga rozwoju wyobraźni, budowania skupienia oraz utrwalania uniwersalnych wartości. Tym razem sięgnęliśmy do baśni, bajek i opowieści bliskowschodnich, które wyjaśniają specyfikę tej dalekiej kultury, jak również zapraszają do dalekich podróży.

W ten oto sposób powstał namiot opowieści – konstrukcja scenograficzna przypominająca prawdziwy namiot. Dzieci nie kryją zachwytu, kiedy otwieramy jego kolejne części przy brzmieniu egzotycznych instrumentów. Nic tylko usiąść wygodnie i zanurzyć się w świat ciekawych bohaterów, tajemniczych szachów, kolorowych papug, soczystych owoców i perskich dywanów…

Opowieści osnute są muzyką graną na wyjątkowych, rzadko spotykanych w Polsce instrumentach. Towarzyszy nam santur – perski instrument o niemalże stu strunach, pradziad fortepianu, o delikatnym brzmieniu i skalach nietypowych dla ucha Europejczyka. Drugim muzycznym gościem jest saz – szarpany instrument strunowy, pradziad gitary, popularny na terenie Iranu, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji, Kurdystanu i krajów bałkańskich. Dopełnieniem tego niecodziennego brzmienia jest daf – bęben obręczowy charakterystyczny dla tamtejszych stron.

Instrumenty instrumentami, ale gościem specjalnym spotkania jest… papuga! Swoimi pomysłami sprawia jedno wielkie kolorowe zamieszanie, ale dzieci oczywiście nie chcą odstąpić jej na krok. Nawet wtedy, kiedy zamykamy już namiot opowieści, kończąc spotkanie, usilnie szukają jej żółtego dzioba, żeby jeszcze przez chwilę pożartowała z nimi swym skrzeczącym głosem…

Koncepcja i realizacja: zespół Teatru Mozaika
Scenariusz: Dariusz Brodowski, Karolina Ociepka, Łukasz Słotwiński
Opracowanie muzyczne: Dariusz Brodowski i Łukasz Słotwiński
Narracja, daf: Karolina Ociepka
Narracja, saz: Dariusz Brodowski
Santur: Łukasz Słotwiński / Boguś Ustinau
Scenografia: Anna Kaźmierak Miło to widzieć oraz Dobrawa Deczkowska i Berenika Pyza
Kostiumy: Dobrawa Deczkowska i Berenika Pyza
Fotografie i zwiastun filmowy: Marianna Łakomy Mikromomenty

 

Details

Date:
14 maja 2023
Time:
11:00 - 12:00
Cost:
10zł – 15zł
Event Categories:
, ,
Event Tags:
, , ,

Organizer

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
View Organizer Website

Venue

Centrum Teatru Muzyki i Tańca
Teatralna 1
Kutno, łódzkie 99-300 Polska
+ Google Map
Phone
242528292
View Venue Website

Skip to content