Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

KDK: Znaki obecności – Halina Kamińska – wystawa

7 czerwca 2019 🗓 18:00 - 20 sierpnia 2019 🗓 12:00

Malarstwo Haliny Kamińskiej, czułe i zmienne, ma siłę zjednywania. Artystka o dużej wrażliwości artystycznej już w okresie studiów “łączyła w swych kompozycjach koncepcyjne wartości rysunkowe ze świetną kolorystyką w tendencji realistycznej i surrealistycznej” wykazując, zdaniem profesora Piotra Firleja, “niepowszednie znamiona indywidualności”.

Wielość wypowiedzi artystycznych (pejzaż, portret, malarstwo nieprzedstawiające), studiowanie metody i istoty sztuki dawnych mistrzów (kopie dzieł Murilla, El Greca, Rembrandta) – to poszukiwania zgłębiające tajemnice życia i jego wyrazu w sztuce malarskiej. Charakterystyczne dla obrazów tego okresu jest łączenie elementów świata ducha i materii („Czarny Anioł”) w sposób sugerujący zachwianie równowagi, deformację, zagrożenie wartości.

Późniejsze kompozycje mają charakter bardzo interesujących nierealnych pejzaży. W wolnym od ograniczeń sztuki przedstawiającej pejzażu imaginacyjnym, w silnie zasugerowanej gładkiej przestrzeni, konstrukcje z brył, elementy podwodnej „architektury”, martwe muszle, kamienie leżą, lecą, „sięgają dna”.

Równowaga przestrzenna, o której stanowią obszary przenikających się delikatnie tonacji niebieskich, tonacji zieleni, ich gradacja i natężenie oraz uporządkowany układ form – to artystycznie świadoma ucieczka od chaosu.

Symbole – formy ludzkich wzruszeń mają tajemnicze światło. Owe tajemnicze światło dostrzec można w pejzażu imaginacyjnym, czy raczej w pejzażu wewnętrznym Haliny Kamińskiej.

Czesława Politańska, tekst z katalogu wystawy płockiej “Rama – 79”, 1989 Płock

Uroczyste otwarcie wystawy 7 czerwca 2019 o godz. 18:00 w Galerii Okno na Sztukę Kutnowskiego Domu Kultury. Wystawę oglądać będzie można do 20 sierpnia.

Details

Start:
7 czerwca 2019 🗓 18:00
End:
20 sierpnia 2019 🗓 12:00
Event Category:
Event Tags:
Website:
https://www.facebook.com/events/384135145776437/

Venue

Kutnowski Dom Kultury
ul. Żółkiewskiego 4
Kutno, łódzkie 99-302 Polska
View Venue Website

Organizer

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
View Organizer Website

Skip to content