- This event has passed.
KDK: Pół na pół – spektakl / Szwedes / Polk / Malajkat
27 czerwca 2019 🗓 19:30 - 21:30
120złMatka jest tylko jedna, to czasami o jedną za dużo… Dwaj przyrodni bracia, Robert i Dominik, zupełnie serio rozważają ten dylemat. Realizacja ich życiowych planów i marzeń stoi pod znakiem zapytania, dopóki… żyje ich matka. Wbrew pozorom bracia nie są wcale bezduszni potworami czyhającymi na śmierć biednej matki staruszki. Rzeczywistość przedstawiona we współczesnej hiszpańskiej komedii jest o wiele bardziej skomplikowana a historia relacji łączącej braci z matką jest opowiedziana w sposób przewrotny i bardzo… śmieszny. Obok śmiechu sąsiadują też: napięcie i groza, godne mistrza gatunku – Alfreda Hitchocka.
Dowiecie się, co z tego wynika, dając poprowadzić się aktorom przez zakamarki ludzkiej duszy. Malajkat, Polk i Szwedes są licencjonowanymi przewodnikami.
Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Inkubator Innowacji Społecznych a cały zysk z biletów przekazany zostanie na fundację zajmującą się dziećmi autystycznymi.
Pół na pół
Sztuka zadawania pytań?
Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek kłamać? Spiskować? Prowokować? Łamać zasady lub dążyć do celu za wszelką cenę?
Zapewne nie. Dlatego właśnie sztuka, którą Państwu proponujemy, daje możliwość przyjrzenia się ludzkim słabościom z bliska.
Spektakl Pół na pół w reżyserii Wojciecha Malajkata, z udziałem Piotra Szwedesa i Piotra Polka to zabarwiona czarnym humorem komedia z elementami kryminału opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy jeszcze za życia swojej matki kłócą się o jej spadek. Dominik – młodszy brat – w tej roli znakomity Piotr Szwedes – jest poddawany misternej grze, jaką prowadzi drugi z nich – starszy Robert, w rolę którego wcielił się niezwykle sugestywny Piotr Polk, usiłujący za wszelką cenę wpłynąć na Dominika, aby ten zrzekł się spadku na jego korzyść.
Na tym kończy się jednak opowieść fabularna, zaczyna zaś prawdziwa, głęboka „wiwisekcja” relacji międzyludzkich, współczesnego świata, w którym tradycyjne wartości takie jak: miłość, szacunek dla drugiego człowieka, gotowość do poświęceń utraciły swoją wcześniejszą moc – autentycznego uczestniczenia w życiu. W sztuce ani razu nie pojawia „podmiot sporu” – matka staruszka. Jej obecność sygnalizują deklaracje bez pokrycia jednego z synów – „Panie Boże bardzo kocham moją matkę!” oraz dźwięk dzwonka, który brzmi jak wyrok nad losem skazańców – bowiem w rzeczywistości walka przeciwko wartościom – z góry skazana jest na przegraną obu uczestniczących w niej stron.
Dramat hiszpańskich twórców – Jordi Sancheza i Pepa Antona Gomeza został przetłumaczony na portugalski i angielski, premiera odbyła się w 2014 roku w Nowym Jorku. Hiszpańską wersję sztuki obejrzało już 500 000 widzów.
W sztuce trudno znaleźć odpowiedzi na pytania o budowanie relacji z najbliższymi, dążenie do szczęścia własnego, samorealizacji, gdy życie narzuca pewne ograniczenia. Każdy ma bowiem prawo do własnych wyborów. Autorzy w pełni respektują tę wolność, przy czym nie boją się prowokować widza do refleksji nad istotą człowieczeństwa polegającego na byciu z drugim człowiekiem. Odpowiednia dawka humoru – choć czarnego, żart przyprawiony ironią, optymizm zmieszany z pesymizmem, tworzą dzieło wysublimowane i pikantne zarazem.
Zapraszamy wszystkich, na których sztuka nie zrobiła do tej pory mocnego wrażenia! Gwarantujemy świetną zabawę.
Po spektaklu zapraszamy na „tête-à-tête” z artystami!
Anna Mazur, Paweł Łebkowski
FUNDACJA INKUBATOR INNOWACJI SPOŁECZNYCH