- To wydarzenie minęło.
PLAC WOLNOŚCI: Festiwal Na Faktach 2022
3 lutego 2022 🗓 18:00 - 6 lutego 2022 🗓 18:00
FreeIV Festiwal Na Faktach:
3-6 lutego 2022 Tym razem w zupełnie nowej lokalizacji!
Na spotkania, rozmowy, dyskusje zapraszamy do Pawilonu muzealno-wystawienniczego na Placu Wolności
🎟 Wejściówki dostępne w kasie KDK od czwartku 20.01!
3.02 – czwartek / POKAZ FILMÓW / Pawilon muzealno-wystawienniczy
18:00 – pokaz filmów dokumentalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi
„Szczurołap” (1986), reż. A. Czarnecki
„Kilka opowieści o człowieku” (1983) reż. B. Dziworski
„Aby przypodobać się cieniowi. Zbigniew Herbert o Tadeuszu Kantorze” (1991), reż. A. Górna, L. Zając, J. Siwicki.
Po projekcji: Dyskusja na temat filmów
4.02 – piątek / SPOTKANIA / Pawilon muzealno-wystawienniczy
18:00 – Rafał Księżyk / „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”
19:00 – Jerzy Jarniewicz / „Bunt wizjonerów”
Prowadzenie spotkań: Olga Drenda
5.02 – sobota / SPOTKANIA / Pawilon muzealno-wystawienniczy // UWAGA ZMIANA KOLEJNOŚCI SPOTKAŃ!
17:00 – Jarosław Mikołajewski „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki”. Prowadzenie: Michał Nogaś
18:00 – Karolina Sulej „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”.
Prowadzenie: Agnieszka Dąbrowska-Walczak
19:00 – Magdalena Grzebałkowska „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Prowadzenie: Michał Nogaś
6.02 – niedziela / NA FAKTACH DLA DZIECI / CTMIT
16:00 – Piotr Socha – spotkanie i warsztaty plastyczne dla dzieci od 8 lat
Wokół książki „Brud. Cuchnąca historia higieny”.
Ograniczona ilość miejsc. Obowiązują zapisy w Sekretariacie KDK tel. 24 254 21 37
Wystawy towarzyszące: / Pawilon muzealno-wystawienniczy
1. Drobiazgi. Cząstki nas samych.
2. Kutno w stanie wojennym. Wystawa z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu
wojennego w Polsce.
3. Plac Wolności. Historia miejsca.
Pierwszego dnia Festiwalu, o godz. 18:00 zapraszamy na pokaz trzech filmów dokumentalnych, z bogatych zbiorów Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół filmów.
„Szczurołap” (1986) ukazuje sylwetkę człowieka zawodowo zajmującego się tępieniem szczurów, który opowiada o metodach swojej pracy. Znajomość psychiki i zwyczajów szczurów pozwala mu na skuteczne działanie, a ich inteligencja wzbudza jego podziw, a nawet sympatię. Film nagrodzony został m.in. Złotym Lajkonikiem.
„Aby przypodobać się cieniowi” (1991) zapis rozmowy z wybitnym polskim poetą – Zbigniewem Herbertem, która odbyła się w prywatnym mieszkaniu twórcy. Bohaterem filmu nie jest jednak literat, lecz reżyser i legendarny człowiek teatru – Tadeusz Kantor. Herbert snuje wspomnienia z lat powojennych dotyczące teatru Cricot 2 i swoich fascynacji twórczością Tadeusza Kantora.
04.02.2022
Olga Drenda, czołowa polska „ducholożka”, porozmawia z Rafałem Księżykiem oraz Jerzym Jarniewiczem.
Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie, który umiał cieszyć się wolnością i z natury był z chaosem za pan brat. Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.
Autor prowadzi nas przez świat wizjonerów, którzy chcieli żyć w Utopii. Bez ich spektakularnych projektów – i porażek – nasze życie w XXI wieku byłoby uboższe.
5 lutego – aż 3 spotkania autorskie!
Stacjonarnie, w Pawilonie wystawienniczym na Placu Wolności oraz w onlajnach.
UWAGA ZMIANA KOLEJNOŚCI SPOTKAŃ!
17:00 – Jarosław Mikołajewski – „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki”.
Pewnego dnia z książki na zagraconym biurku wysuwa się oderwany fragment starej gazety z pytaniem: Kim jesteś, Zuzanno? Jarosław Mikołajewski nie pamięta, kiedy zapisał to zdanie. Ale pamięta, że pierwszy raz usłyszał o Ginczance, gdy miał kilkanaście lat. „Moja fascynacja zrodziła się z szoku, że chodziło o młodą, zamordowaną poetkę żydowską, o której mówiono, że była piękna jak nikt, jako człowiek i jako kobieta”.
Dla tłumacza, poety, bajkopisarza, najbardziej czułego z reporterów granice gatunków nie istnieją. Dlatego reportaż wspierany wymianą korespondencji z włoskim przyjacielem miesza się tu z poezją, by w końcu przejść w dramat – i tak fikcja żeni się z rzeczywistością, żeby opowiedzieć coś, co było lub miało być, lub być powinno.
Prowadzenie: Michał Nogaś
18:00 – KAROLINA SULEJ – „Rzeczy osobiste.Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”
Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie.
Prowadzenie: Agnieszka Dąbrowska-Walczak
19:00 – Magdalena Grzebałkowska “Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”.
Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów ludu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna? By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich.
Prowadzenie: Michał Nogaś
Na Faktach dla dzieci
W niedzielę 06.02 zapraszamy do Centrum Teatru Muzyki i Tańca na spotkanie i specjalne warsztaty z autorem książki “Brud. Cuchnąca historia higieny” Piotrem Sochą.
Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Co miał w nosie doktor dżuma? Co ma pijawka do depilacji? Czy makijaż może zabić? Jak kąpano się w starożytności, a jak w średniowieczu? Jak dbają o czystość dżiniści, jak Himbowie, a jak kosmonautki?
Zapraszamy dzieci w wieku od 8 lat.
Wejście na wydarzenie wymaga wcześniejszego zapisu od czwartku 20.01 w Sekretariacie KDK, tel. 24 254 21 37
Wstęp wolny, ale ilość miejsc ograniczona.
Start o godzinie 16:00
Przed wami fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików.
Bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną.
Od początku istnienia Festiwal na Faktach towarzyszą wystawy fotografii reportażowej. W tym roku, w Pawilonie wystawienniczym na Placu Wolności, będzie można zobaczyć aż trzy wystawy.
1. PLAC WOLNOŚCI. HISTORIA MIEJSCA – Wystawa stała, prezentująca fotografie związane z najstarszym, historycznie naznaczonym obszarem Kutna.
2. KUTNO W STANIE WOJENNYM – Wystawa z okazji 40.lecia wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
3. DROBIAZGI. CZĄSTKI NAS SAMYCH – Wystawa autorska Agnieszki Dąbrowskiej-Walczak. Miniaturowa kolekcja własna przedmiotów ocalonych od zapomnienia, przywołująca pamięć o ludziach i historii.