Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

PLAC WOLNOŚCI: Festiwal Na Faktach 2022

3 lutego 2022 🗓 18:00 - 6 lutego 2022 🗓 18:00

Free

IV Festiwal Na Faktach:
3-6 lutego 2022 Tym razem w zupełnie nowej lokalizacji!
Na spotkania, rozmowy, dyskusje zapraszamy do Pawilonu muzealno-wystawienniczego na Placu Wolności

🎟 Wejściówki dostępne w kasie KDK od czwartku 20.01!

 


3.02 – czwartek / POKAZ FILMÓW / Pawilon muzealno-wystawienniczy
18:00 – pokaz filmów dokumentalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi
„Szczurołap” (1986), reż. A. Czarnecki
„Kilka opowieści o człowieku” (1983) reż. B. Dziworski
„Aby przypodobać się cieniowi. Zbigniew Herbert o Tadeuszu Kantorze” (1991), reż. A. Górna, L. Zając, J. Siwicki.
Po projekcji: Dyskusja na temat filmów


4.02 – piątek / SPOTKANIA / Pawilon muzealno-wystawienniczy
18:00 – Rafał Księżyk / „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”
19:00 – Jerzy Jarniewicz / „Bunt wizjonerów”
Prowadzenie spotkań: Olga Drenda


5.02 – sobota / SPOTKANIA / Pawilon muzealno-wystawienniczy // UWAGA ZMIANA KOLEJNOŚCI SPOTKAŃ!
17:00 – Jarosław Mikołajewski „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki”. Prowadzenie: Michał Nogaś
18:00 – Karolina Sulej „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”.
Prowadzenie: Agnieszka Dąbrowska-Walczak
19:00 – Magdalena Grzebałkowska „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Prowadzenie: Michał Nogaś


6.02 – niedziela / NA FAKTACH DLA DZIECI / CTMIT
16:00 – Piotr Socha – spotkanie i warsztaty plastyczne dla dzieci od 8 lat
Wokół książki „Brud. Cuchnąca historia higieny”.
Ograniczona ilość miejsc. Obowiązują zapisy w Sekretariacie KDK tel. 24 254 21 37


Wystawy towarzyszące: / Pawilon muzealno-wystawienniczy
1. Drobiazgi. Cząstki nas samych.
2. Kutno w stanie wojennym. Wystawa z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu
wojennego w Polsce.
3. Plac Wolności. Historia miejsca.

 


03.02.2022

Pierwszego dnia Festiwalu, o godz. 18:00 zapraszamy na pokaz trzech filmów dokumentalnych, z bogatych zbiorów Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół filmów.

 

🪤🐀 „Szczurołap” (1986) ukazuje sylwetkę człowieka zawodowo zajmującego się tępieniem szczurów, który opowiada o metodach swojej pracy. Znajomość psychiki i zwyczajów szczurów pozwala mu na skuteczne działanie, a ich inteligencja wzbudza jego podziw, a nawet sympatię. Film nagrodzony został m.in. Złotym Lajkonikiem.

👤🖍 „Kilka opowieści o człowieku” (1983) film zrealizowany przez Bogdana Dziworskiego, traktujący o młodym, niepełnosprawnym mężczyźnie. Jerzy Orłowski nie posiada rąk, ale mimo tego okrutnego kalectwa wciąż jest pełny życia. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w regularnym uprawianiu sportu i mistrzowskim rysowaniu.

🎭
„Aby przypodobać się cieniowi” (1991) zapis rozmowy z wybitnym polskim poetą – Zbigniewem Herbertem, która odbyła się w prywatnym mieszkaniu twórcy. Bohaterem filmu nie jest jednak literat, lecz reżyser i legendarny człowiek teatru – Tadeusz Kantor. Herbert snuje wspomnienia z lat powojennych dotyczące teatru Cricot 2 i swoich fascynacji twórczością Tadeusza Kantora.


 

04.02.2022
💬 Olga Drenda, czołowa polska „ducholożka”, porozmawia z Rafałem Księżykiem oraz Jerzym Jarniewiczem.

🤘 Rafał Księżyk „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” – „Chaos się nadyma, by wypluć sens” – śpiewał Lech Janerka w 1985 roku, a zaledwie kilka lat później przyszła transformacja, która skonfrontowała z chaosem całe społeczeństwo. Nadejściu wolności towarzyszył niepokój. Niepewność jutra na jednych działała wyzwalająco, innych paraliżowała. W muzyce niezwykły czas przełomu wywołał eksplozję 💥 i jak w soczewce skupił najciekawszych undergroundowych artystów i najdziwniejsze alternatywne zjawiska.
Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave’y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty.

Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie, który umiał cieszyć się wolnością i z natury był z chaosem za pan brat. 💣 Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.

✊ Jerzy Jarniewicz „Bunt wizjonerów” – Pierwsza kobieta, która oficjalnie przebiegła maraton, psychiatrzy kontestatorzy, Yoko Ono bez Lennona, początki cyberkultury. Czy lata ekstrawaganckich eksperymentów i przesuwania granic sztywnych norm społecznych wpłynęły na nas tutaj, dzisiaj? 🤸‍♀
Barwne i przewrotne opowieści Jerzego Jarniewicza pokazują kontrkulturowe rewolty lat 60. w nowatorski sposób. ✌️ Pełne subtelnych odniesień do aktualnej sytuacji Polski i świata mogą stanowić rodzaj inspiracji dla tych, którym bliskie są wartości demokratyczne i obywatelskie.

Autor prowadzi nas przez świat wizjonerów, którzy chcieli żyć w Utopii. Bez ich spektakularnych projektów – i porażek – nasze życie w XXI wieku byłoby uboższe.


 

5 lutego – aż 3 spotkania autorskie!
Stacjonarnie, w Pawilonie wystawienniczym na Placu Wolności oraz w onlajnach.
UWAGA ZMIANA KOLEJNOŚCI SPOTKAŃ!

17:00 – Jarosław Mikołajewski – „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki”.
Pewnego dnia z książki na zagraconym biurku wysuwa się oderwany fragment starej gazety z pytaniem: Kim jesteś, Zuzanno? Jarosław Mikołajewski nie pamięta, kiedy zapisał to zdanie. Ale pamięta, że pierwszy raz usłyszał o Ginczance, gdy miał kilkanaście lat. „Moja fascynacja zrodziła się z szoku, że chodziło o młodą, zamordowaną poetkę żydowską, o której mówiono, że była piękna jak nikt, jako człowiek i jako kobieta”.
Dla tłumacza, poety, bajkopisarza, najbardziej czułego z reporterów granice gatunków nie istnieją. Dlatego reportaż wspierany wymianą korespondencji z włoskim przyjacielem miesza się tu z poezją, by w końcu przejść w dramat – i tak fikcja żeni się z rzeczywistością, żeby opowiedzieć coś, co było lub miało być, lub być powinno.
Prowadzenie: Michał Nogaś

18:00 – KAROLINA SULEJ – „Rzeczy osobiste.Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”
Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie.
Prowadzenie: Agnieszka Dąbrowska-Walczak

19:00 – Magdalena Grzebałkowska “Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”.
Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów ludu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna? By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich.
Prowadzenie: Michał NogaśNa Faktach dla dzieci

W niedzielę 06.02 zapraszamy do Centrum Teatru Muzyki i Tańca na spotkanie i specjalne warsztaty z autorem książki “Brud. Cuchnąca historia higieny” Piotrem Sochą.

💩 Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Co miał w nosie doktor dżuma? Co ma pijawka do depilacji? Czy makijaż może zabić? Jak kąpano się w starożytności, a jak w średniowieczu? Jak dbają o czystość dżiniści, jak Himbowie, a jak kosmonautki?

Zapraszamy dzieci w wieku od 8 lat.
Wejście na wydarzenie wymaga wcześniejszego zapisu od czwartku 20.01 w Sekretariacie KDK, tel. 24 254 21 37
Wstęp wolny, ale ilość miejsc ograniczona.
Start o godzinie 16:00

🧼 Przed wami fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików.
Bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną.


Od początku istnienia Festiwal na Faktach towarzyszą wystawy fotografii reportażowej. W tym roku, w Pawilonie wystawienniczym na Placu Wolności, będzie można zobaczyć aż trzy wystawy.

1. PLAC WOLNOŚCI. HISTORIA MIEJSCA – Wystawa stała, prezentująca fotografie związane z najstarszym, historycznie naznaczonym obszarem Kutna.

2. KUTNO W STANIE WOJENNYM – Wystawa z okazji 40.lecia wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

3. DROBIAZGI. CZĄSTKI NAS SAMYCH – Wystawa autorska Agnieszki Dąbrowskiej-Walczak. Miniaturowa kolekcja własna przedmiotów ocalonych od zapomnienia, przywołująca pamięć o ludziach i historii.

Szczegóły

Początek:
3 lutego 2022 🗓 18:00
Koniec:
6 lutego 2022 🗓 18:00
Koszt:
Free
Kategorie Wydarzenie:
, , ,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Plac Wolności, pawilon muzealno-wystawienniczy
Plac Wolności
Kutno, łódzkie Poland

Organizator

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Skip to content