Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

CTMiT: Kobieta i mężczyzna, czyli powiedz mi jak mnie kochasz…

16 lutego 2019 🗓 18:00

15zł

Program poetycko-muzyczny z okazji Walentynek.

Dariusz Jakubowski, Katarzyna Thomas i pianista Piotr Szafraniec.

Miłość – jest wcześniej niż Życie
Trwa dłużej niż śmierć – jest Stworzenia
Pierwszym Aktem – głównym Aktorem
Na scenie jaką jest Ziemia.
Emily Dickinson

„Kobieta i mężczyzna” to kolejne przedsięwzięcie z cyklu „Spotkania”. Tym razem Dariusz Jakubowski wraz z muzykami – śpiewaczką Katarzyną Thomas i pianistą Piotrem Szafrańcem, proponują nam lekką, poetycko-muzyczną podróż przez miłosne tematy w poezji – od Biblii i zmysłowej „Pieśni nad Pieśniami”, przez wiersze E. Dickinson czy szekspirowskie „Sonety”, aż po poetów współczesnych – Gałczyńskiego, Baczyńskiego, Szymborską czy Herberta.
Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy’ego, ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez
Z. Krasińskiego. Zajrzymy też do renesansowej alkowy, by zerknąć na „dworski streaptease’’, z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne’a, a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.

Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce. Obok legendarnego motywu z filmu Michela Legranda „Kobieta i mężczyzna” , równie popularnych tematów z „Love story” czy „Amelii”, melodii Marka Grechuty, „My way” z repertuaru Franka Sinatry, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach paryskiej bohemy miniatury/etiudy Ericka Satie, miłosną arię Mimi z „Cyganerii” Pucciniego, czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.

„Kobieta i mężczyzna” to podróż przez style i epoki, mieszająca formy, by tym bardziej wydobyć sens, bo formy i kostiumy się zmieniają, a archetypiczny sens pozostaje wieczny. Sens połączenia człowieka z człowiekiem nie w namiętnym zmaganiu, walce o dominację płci, a w harmonijnym obdarowywaniu, w wolnym wyborze. Miłość, to ów szekspirowski (…) „znak wzniesiony wiecznie nad bałwany, bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom/gwiazda zbłąkanych łodzi.” Przychodzi spoza czasu i przestrzeni, z innego porządku, ale tu na ziemi ma się urealnić.

Szczegóły

Data:
16 lutego 2019
Godzina:
18:00
Koszt:
15zł
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/769564130078477/

Miejsce wydarzenia

Centrum Teatru Muzyki i Tańca
Teatralna 1
Kutno, łódzkie 99-300 Polska
Phone
242528292
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Skip to content