- To wydarzenie minęło.
🟣 KDK: Świat linii i barw / Lidia Pruk – wystawa
9 grudnia 2022 🗓 18:00 - 13 stycznia 2023 🗓 12:00
FreeŚwiat linii i barw / Lidia Pruk – wernisaż wystawy i spotkanie z autorką
🏠 Kutnowski Dom Kultury 🪟 Galeria „Okno na sztukę”
📅 Zapraszamy na wernisaż wystawy 9 grudnia 2022 (piątek) o godzinie 18:00.
Wstęp wolny!
Wystawa dostępna będzie od 9.12.2022 do 13.01.2023.
Lidia Pruk – urodzona 8 lutego 1959. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. W latach 1979-1980 ukończyła Studium Reklama w Działalności Marketingowej. Zawsze związana z działalnością twórczą. Najpierw zatrudniona jako dekorator wystaw sklepowych w Kutnie, a następnie jako plastyk w Zakładzie „Polam” Szczecinek oraz projektant odzieży w Spółdzielni „Warcisław” w Szczecinku. Od 1988 ponownie zamieszkała w Kunie. Prowadziła własną działalność gospodarczą. Równolegle łączyła pracę zawodową z własną pasją twórczą. Twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. 8-20 września 2022 w Kutnowskim Domu Kultury dostępna była jej wystawa pod nazwą „Z ogrodu” – malarstwo Lidii Pruk”.
—
Umiłowanie sztuk plastycznych, zwłaszcza malarstwa, w życiu Lidii Pruk pojawiło się z dużą intensywnością już w szkole średniej. W rozwoju własnej twórczości inspirowała się sztuką innych artystów. Wzorcem stała się twórczość impresjonistów i postimpresjonistów, szczególnie dzieła Claude Moneta i Paula Cezanne’a. Z potrzeby tworzenia, na przestrzeni lat powstały obrazy w technice olejnej i akrylowej.
Obecnie, w najnowszych pracach malarskich Lidii Pruk zaczynają się ujawniać cechy indywidualnej twórczości. Zafascynowana abstrakcją ekspresyjną twórców informelu, a ściślej taszyzmem i głównym przedstawicielem tej tendencji w sztuce współczesnej, Jacksonem Pollockiem, odchodzi zdecydowanie od mimetyczności. W początkowej fazie swoich prac rozlewa spontanicznie farby, które łączą się w zróżnicowane plamy barwne. Następnie używa pędzla i szpachli, a także nietypowych narzędzi (np. wybrane akcesoria kuchenne). Takie kształtowanie malowidła umożliwia osiągnięcie bardzo interesujących efektów. Skłania do większej odwagi w eksperymentowaniu. W obrazach pojawia się sporo mocnych, wyrazistych barw, linii, kształtów, różnorodnych faktur, poprze które autorka uzyskuje charakterystyczny nastrój panujący w kompozycjach.
Prawdziwe zainteresowania naturą interpretuje na płótnach techniką akrylową. Swoje pasje twórcze realizuje w trzech cyklach tematycznych: „Kwiaty”, „Drzewa”, „Pejzaże”.
Kompozycje kwiatowe, to nie tylko utrwalanie wyglądu. Uważna obserwacja kwiatów pozwala jej skupić się na motywach w różnych konfiguracjach, wprowadzać formy ekspresyjne, odrealnione. Wielość kolorów sprawia, że osiąga zestawienia bogatsze, bardziej zróżnicowane efekty malarskie.
Fascynacje pejzażem – to cykl obrazów przywodzących na myśl świat baśni lub wizje marzeń sennych. Pejzaże symbolicznymi znakami przezroczystych kolistych form, zawieszonych w przestrzeni nieograniczonej, przywołują wspomnienia zabaw dziecięcych z ulotnymi bańkami wodnymi. A może to widok kryształowych kul w zaczarowanym świecie baśni. Taka interpretacja kieruje nas do świata magicznego, niepowtarzalnej atmosfery, ukrytej tajemnicy. Owe przekazy barwne, to obiekty tęsknoty, specyficzna metafora wewnętrznej emigracji, szukania idyllicznego miejsca.
Inne możliwości twórcze możemy zaobserwować w kompozycjach linearnych wykonanych piórkiem i tuszem w latach 2014-2016. Cykl rysunków stanowi wyjątek w osobistym przekazie Lidii Pruk. To stan wewnętrzny, próba przezwyciężenia smutku po stracie ukochanej Mamy. W rysunkach ukazuje liczne postaci w różnych pozach i swoistych rytmach. To klimat teatrzyków kukiełkowych, ożywionych marionetek. Artystka uzyskała nastrój wyizolowania, zawieszenia w nieokreślonym i zastygłym czasie.
Lidia Pruk w swej twórczości dochodzi do własnych przemyśleń. Przekazuje coś, co wchodzi w głębokie zakamarki wyobraźni. Tworzy sercem kierując się intuicją i wiarą, że osiągnie pomyślny efekt. Nowa jakość artystyczno techniczna jej malarskich prac, to spełnianie tęsknot i wierność pasji twórczej.
Halina Kamińska