Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

KDK: Wystawa Franciszek Starowieyski w Kutnie

3 października 2018 🗓 18:00 - 4 listopada 2018 🗓 18:00

Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania „W oczekiwaniu Ocaliciela”

Uprzejmie zapraszamy na wernisaż oraz do obejrzenia wyjątkowego dzieła Franciszka Starowieyskiego, które będzie prezentowane w Galerii Kutnowskiego Domu Kultury „Okno na Sztukę” od 3 października do 4 listopada 2018.

Prezentowane dzieło to jeden z największych, autorskich „Teatrów Rysowania” zatytułowany „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Jest to niezwykła, monumentalna praca plastyczna w figuratywnej formie poruszająca treści związane z upadkiem cywilizacji i nieuchronnym końcem świata. W rysunku widać fascynację artysty zmysłowym ciałem kobiecym, możemy również zobaczyć hybrydy zwierzęco-ludzkie, które przenikając się i splatając pozostają w nierozłącznym uścisku. W szerszym kontekście obcowania z dziełem pojawia się w odbiorze refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Artystyczna wartość dzieła jest poza dyskusją natomiast o fizycznej wielkości niech mówią wymiary pracy, która jest złożona z 9 jednakowych części, naciągniętych na drewniane blejtramy o wym. 2,0 m szerokości i 3,0 m wysokości każdy. Całość ekspozycji tworzy ciąg o całkowitej długości 18,0 m.
Autor, Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce (k/Krosna),a zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Uznany za jednego z największych twórców polskiej sceny artystycznej. Niezwykle barwna postać – malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, scenografii teatralnych i telewizyjnych. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował malarstwo w krakowskiej ASP, w pracowniach Wojciech Weissa oraz Adama Mrówczyńskiego (1949-52), a następnie w warszawskiej ASP w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Zrealizował około 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli “polskiej szkoły plakatu”. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, wykładowca Berliner Hochschule der Kunste (1980) i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie (od 1993 roku). Wykreował ponad 20 spektakli Teatru Rysowania w różnych miejscach świata. Za najbardziej udane uważa Teatry w Wenecji i Paryżu, w Spoleto, Sewilli i Chicago.
Najważniejsze nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety “Hollywood Reporter” (1975/6), Nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979/82). W 1994 roku artysta otrzymał Nagrodę “Złotej Maski” za scenografię do „Króla Ubu” Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Należy dodać, iż Artysta jest bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego “Bykowi chwała”. Grał również jako aktor w filmach; Andrzeja Wajdy (Danton) i Krzysztofa Kieślowskiego (Struktura kryształu). Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. in. w: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech.

Wernisaż wystawy „F. Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela” 3 października 2018 o godz. 18.00 w Galerii Okno na Sztukę Kutnowskiego Domu Kultury.
Właścicielami wystawy są: Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski, a organizatorami Agencja ZEGART, Galeria Okno na Sztukę oraz Kutnowski Dom Kultury.

Details

Start:
3 października 2018 🗓 18:00
End:
4 listopada 2018 🗓 18:00
Event Category:
Event Tags:
, , ,
Website:
https://www.facebook.com/events/308836753181183/

Venue

Kutnowski Dom Kultury
ul. Żółkiewskiego 4
Kutno, łódzkie 99-302 Polska
View Venue Website

Organizer

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
View Organizer Website

Skip to content