Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

🟣 KDK: f/5.6 Bogdan Dziworski – wystawa fotografii

5 listopada 2022 - 4 grudnia 2022

Free

 f/5.6 – wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego
Galeria Okno na sztukę
Kutnowski Dom Kultury
Wernisaż wystawy 5.11 o godzinie 16:00
Wystawa dostępna od 5.11 do 4.12.2022
wstęp wolny

 


f/5.6
– to tytuł wystawy zorganizowanej przez Leica 6×7 Gallery Warszawie, a jej kuratorem jest Rafał Łochowski. Jest to obszerna, przekrojowa retrospektywa, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Składają się na nią 42 fotografie, z których wiele to niepublikowane dotąd prace, specjalnie wyselekcjonowane spośród rozległego archiwum fotografa, tworzące jego czuły i subiektywny dokument polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XX w., ale to tylko fragment ponad czterdziestoletniego dorobku twórczego B. Dziworskiego. Prezentacja wystawy w Kutnie zorganizowana została we współpracy z Agencją Zegart.

📷 Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy i podczas zabawy.

Bogdan Dziworski – urodzony w Łodzi, w 1941 r., wybitny fotografik, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. Ukończył Wydział Operatorski tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. W 1994 r. otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. Odznaczony w 2014 r. złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

🎞 Współpracował z Polską Kroniką Filmową i łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych. Jego fotograficzna twórczość to nie tylko fotografia uliczna i reportaż, z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym.

🪟 Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 r., w Wiedniu, a kolejny powstał dopiero w latach 90-tych. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu i Częstochowie.

Szczegóły

Początek:
5 listopada 2022
Koniec:
4 grudnia 2022
Koszt:
Free
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Galeria „Okno na Sztukę” KDK
Żółkiewskiego 4
Kutno,
+ Google Map

Skip to content