Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

CTMiT: Pan Tadeusz ’18

13 października 2018 🗓 18:00

5zł

,,Oj” Kutnowskie Spotkania Teatralne 2018

13 października, godz. 18.00 / CTMiT / Bilet: 5 zł

PAN TADEUSZ ’18

SPEKTAKL MUZYCZNY STUDENTÓW AKADEMII MUZYCZNEJ W BYDGOSZCZY

O tym się Mickiewiczowi nie śniło, kiedy chciał, żeby Jego „Pan Tadeusz” pod strzechy zbłądził. Nie mógł przewidzieć, że będą go czytać studenci z ekranów smartfonów, a potem wyśpiewywać z taką naturalnością i swobodą, jak największe hity muzyki swoich czasów – tej bardziej i mniej popularnej, operowej, jazzowej i każdej innej. I to ona stanie się dla nich kluczem do zrozumienia poematu.

Świat muzyki jest pojemny i sprawiedliwy. Nie ma w nim gatunków lepszych i gorszych. Opera i reggae nie leżą na przeciwległych biegunach, podobnie jak klasyczny utwór na chór mieszany i rap. W spektaklu „Pan Tadeusz’18” różne gatunki muzyczne łączą się ze sobą, jak w najlepszym przepisie na …bigos. Ta potrawa zresztą, a ściślej jej opis w poemacie Mickiewicza, stała się pretekstem dla jednej ze scen spektaklu. Okazuje się, że bigos może być po białorusku, niemiecku, ukraińsku, a nawet…po francusku.

– Przedstawienie powstało z pasji do muzyki i teatru, z mojego zauroczenia genialnymi fragmentami wyjątkowo muzycznego „Pana Tadeusza” – mówi Witold Szulc, reżyser i autor scenariusza, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. I dodaje: „Chciałem porwać studentów z pozornie odległych światów opery i jazzu, w nieznaną, ryzykowną, szaloną i trudną podróż. Wspierali mnie w tym doskonale kompozytorzy – Paweł Grajnert i Tomasz Świerk”.

Przedstawienie „Pan Tadeusz’18” znalazło się w programie tegorocznego Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Zostało też zakwalifikowane do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (2018/2019). Po raz pierwszy w dziejach konkursu uwzględniono spektakl, który powstał w Akademii Muzycznej! I w dodatku jest to jedyna w konkursie realizacja studencka, pozostałe spektakle powstały w profesjonalnych teatrach m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie czy Teatrze Ateneum w Warszawie.

Przedstawienie otrzymało wyróżnienie podczas Festiwalu FAMA w Świnoujściu. “Pan Tadeusz’18” został zaprezentowany również podczas „Przygrywki” Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych. Student, Mateusz Wiśniewski, otrzymał nagrodę za kreację aktorską, a Paweł Grajnert za skomponowanie i nagranie klasycznej części muzyki do spektaklu.

„Pan Tadeusz’18” to kolejna realizacja Witolda Szulca ze studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej (po „Chopin. Niebezpieczne związki”), którego motywem przewodnim jest szukanie wspólnych elementów różnorodnych stylistyk muzycznych, bazujących na jednolitym materiale literackim. Tym razem mickiewiczowski „Pan Tadeusz” pokrzepi serca miłośników klasycznej pieśni, jazzowych ballad, a nawet fanów zespołu Queen.

Obsada: Kacper Andrzejewski, Krzysztof Bobel, Emilia Hamerlik, Klaudia Kordubska, Rafał Kuźma, Dorota Nowak, Paulina Nowak, Milena Piotrowska, Wiktoria Wizner, Antoni Zamudio-Zeidler

Scenariusz na podstawie “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz reżyseria: Witold Szulc

Muzyka: Paweł Tomasz Grajnert i Tomasz Świerk

Układ poloneza: Anna Smęda

Realizacja dźwięku: Tomasz Terpiński

Światło: Paweł Tomasz Grajnert

Szczegóły

Data:
13 października 2018
Godzina:
18:00
Koszt:
5zł
Kategorie Wydarzenie:
,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/326147734598382/

Miejsce wydarzenia

Centrum Teatru Muzyki i Tańca
Teatralna 1
Kutno, łódzkie 99-300 Polska
Phone
242528292
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Skip to content