- To wydarzenie minęło.
CTMiT: Euroshorts w Pigułce
15 czerwca 2019 🗓 18:00 - 20:00
5złPrzedstawiamy Wam 27 edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts Młodzi filmowcy.
Festiwal Fundacji Młodego Kina, nazwany później festiwalem Euroshorts, powstał w 1992 roku. Jego celem jest promowanie i wspieranie młodych artystów. W 27 edycji, która odbyła się Gdańsku, wzięło udział 58 filmów z 29 krajów, w kategoriach: dokument, fabuła, animacja, film eksperymentalny. Nagrodę Główną międzynarodowe Jury przyznało estońsko-portugalskiemu filmowi „Temat.ONA”, nakręconemu w Tallinie, który jest debiutem reżyserki Cristiany Cruz Forte.
„Filmy z naszego konkursu to kilkadziesiąt fascynujących spojrzeń na świat, na miłość, na kino. W tym roku wyróżnia je coś, co można nazwać „przekraczaniem granic. Młodzi twórcy mają silną potrzebę zamanifestowania swego światopoglądu. Uwielbiam ich szczerość, ambicję i odwagę” – mówi Kaja Wilengowska, filmoznawczyni, główna selekcjonerka festiwalu.
Dla miłośników kina amerykańskiego przygotowaliśmy też pokaz „Amerykański Film Reklamowy 2018” – wybór najlepszych filmów reklamowych ostatniego roku z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku.
W ramach festiwalu Euroshorts wydaliśmy 9 płyt DVD z najlepszymi filmami krótkometrażowymi debiutantów. Płyty można otrzymać bezpłatnie podczas naszych wydarzeń.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.euroshorts.pl
Program / 15 czerwca 2019 (sobota), godz.18:00
Filmy krótkometrażowe z festiwalu Euroshorts (57 min.)
🔴 strefa do 5 minut
🎞 Wiosenny romans (Spring Fling), animowany, 2:29, reż. Lisa Toft, Nowa Zelandia
Kowboj – figurka, stojący na desce rozdzielczej samochodu, zauważa w zaparkowanym obok samochodzie, plastikową laleczkę – hula girl.
🎞 Cytryna i kwiat czarnego bzu (Lemon & Elderflower), animowany, 2:41, reż. Ilenia Cotardo, Wielka Brytania
Rodzeństwo kolibrów pracuje nad wynalazkami, które rozwiążą „wielki problem”: jak nauczyć się latać.
Występują: Klaudia Kalinowska (głos), scenariusz: Ilenia Cotardo, animacja: Ilenia Cotardo, Piotr Ficner, dźwięk: Piotr Kubiak, efekty cyfrowe: Błażej Szwajkajzer, scenografia: Ilenia Cotardo
🎞 W rytmie (Accord), fabularny, 3:33, reż. Johan Erik Lallerstedt, USA
Głodny muzyk znajduje idealne miejsce do grania, ale tylko on chce tam grać.
Występują: Jared Treviso, Issac Antonio Silva, Jace Ceyanes, scenariusz: Johan Erik Lallerstedt, zdjęcia: Eli DiFiore, montaż: Stephen Boyer, scenografia: Mackenzie Hart
🎞 Gwiezdny pył (Stardust), animowany, 2:05, reż. Elena Volozneva, Polska
Autorka filmu mówi: „Uwielbiam oglądać nocą niebo. Kosmos jest piękny, bezkresny, tajemniczy. Gwiezdny pył, który widzimy na animacji powstał z opiłków żelaza zmieszanych z olejem samochodowym, przeciągniętych od spodu magnesem.”
🎞 Wilson, fabularny, 3:26, reż. ,John Ogunmuyiwa, Wielka Brytania
Wilson to typowy czarny facet, lubiany przez wszystkich w biurze. Wszystko zmienia się w momencie, gdy chce kogoś naprawdę poznać.
Występują: Michael Akinsulire, Lily Smith, scenariusz: John Ogunmuyiwa, produkcja: John Ogunmuyiwa, Thomas Wightman
🎞 Jastarnia 1974, eksperymentalny, 5:11, reż. Agnieszka Artemiuk, Polska
Opowieść o wycieczce pewnego małżeństwa nad morze, znaleziona w archiwum z roku, gdy w Polsce liderem PZPR został Edward Gierek i wpływy Zachodu ożywiły ospałą ekonomię, przenikając też do życia zwykłych ludzi. Ale czy to wszystko działo się naprawdę?
Scenariusz: Kinga Szubańska
🔴 strefa komedii
🎞 Para z każdego rodzaju (Two of Every Kind), animowany, 8:38, reż. Efrat Chen Weiss, Naor Zana, Neta Bar, Izrael
Mało kto wie, że wśród par zwierząt, które schroniły się w Arce Noego przed potopem, były też dwa pawie (dwaj mężczyźni). Kryzys, jaki zaistniał między Bogiem a ludźmi był niczym w porównaniu z kłopotami tych dwóch osobników z wejściem na pokład Arki.
Występują: Ori Laizerouvich, Abir Mizrahi, Adam Sheffer, scenariusz: Efrat Chen Weiss, produkcja: Naor Zana
🎞 Gry pogrzebowe (Troc Mort), fabularny, 14:59, reż. Martin Darondeau, Francja
Kradnąc grabarzom samochód, w którym znajduje się trumna ze zwłokami, dwaj złodzieje gubią cenną torbę. Muszą odnaleźć właścicieli auta i zorganizować wymianę.
Występują: Husky Kihal, Arthur Mazet, Marc Riso, Nicolas Martinez, scenariusz: Martin Darondeau, Julien Labigne, Produkcja: Nathalie Algazi
🔴 strefa debiutu
🎞 Na drugą stronę (To the Other Side), fabularny, 15:30, reż. Mery Gobec, Słowenia
Pewnego dnia 7-letni chłopiec, Gal, dowiaduje się, że nie pojedzie na wakacje, a mama wspomina o atakach terrorystycznych. Chłopiec nie wie, że nie chodzi o wojnę ale o rozwód rodziców.
Występują: Gaj Črnič, Marjuta Slamič, Miha Nemec, Nataša Burger, scenariusz: Mery Gobec, produkcja: Szkoła Sztuk Pięknych w Nowej Goricy w Słowenii
🎞 Amerykański Film Reklamowy 2018 Sztuka i technika (63 min.)
– zestaw filmów reklamowych wyróżnionych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) – to unikalna opowieść o współczesnej Ameryce.
Najwybitniejsi twórcy reklamy trafnie diagnozują przemiany społeczne oraz radości i obawy zwykłych ludzi. Na ekranie pojawiają się znani aktorzy i piosenkarze – wśród nich: Anthony Hopkins i Jay-Z. W programie znalazły się przeznaczone na rynek amerykański reklamy Tide, Samsunga, Monster, Wetransfer, Tile, Adidas, Nike, LA Original, Beats by Dre oraz kolejny spot marki Snickers. Jest znakomity film animowany, w formie komediowej wyjaśniający dzieciom, na czym polega pobyt w szpitalu. Dużo niezwykłej grafiki, animacji, muzyki i wyjątkowa praca z dźwiękiem.
Zestaw jest efektem konkursu Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych USA AICP, gdzie reklamy oceniano w 41 kategoriach. Premiera pokazu odbyła się w czerwcu 2018 r. w Nowym Jorku.