Powrót „Akademii Pana Kleksa”

Powrót do Akademii Pana Kleksa!

Musical “Akademia Pana Kleksa”, po prawie dekadzie powrócił na deski Kutnowskiego Domu Kultury. Po raz pierwszy na afiszu pojawił się w 2014 roku, powrócił w kwietniu 2023 w odświeżonej wersji i z nową obsadą.

Przygotowania do reaktywacji rozpoczęły się już w październiku 2022 roku, gdy na otwartym castingu wybierano odtwórców głównych ról, spośród najbardziej utalentowanych aktorsko i wokalnie dzieci z Kutna i okolic.

W przedsięwzięciu wzięło udział ponad czterdziestu młodych artystów. Na scenie wystąpili, śpiewali i tańczyli członkowie sekcji wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie oraz Kutnowskiego Domu Kultury.

Po prawie dziesięciu latach nieobecności tytułu, jego “powrót” istnieje tak naprawdę tylko z nazwy. W rzeczywistości twórcy zbudowali całość praktycznie od podstaw. Tym bardziej, że cała poprzednia obsada zdążyła przecież dorosnąć i dawno opuściła już mury Akademii Pana Kleksa. Dla nowego zespołu artystycznego ta przygoda rozpoczęła się od zera. Na potrzeby premiery musiały powstać też zupełnie nowe komputerowe wizualizacje, a także scenografia i kostiumy.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi zespołu, ożyły dobrze znane przygody i uwielbiani bohaterowie. Musical powstał w oparciu o twórczość Jana Brzechwy, choć nie jest wiernym przeniesieniem akcji z książki na scenę. Ciekawe, zapadające w pamięć piosenki, nowoczesny taniec, na tle barwnej scenografii, układają się w ciekawą opowieść o przygodach słynnego Ambrożego Kleksa, która na pewno zachęci młodych widzów do bliższego zapoznania się z lekturą.

Kutnowski Dom Kultury wystawił tytuł sześciokrotnie. Podczas premiery i przedstawień dla szkół i przedszkoli “Akademię Pana Kleksa” obejrzało prawie 1700 osób. Dla najmłodszych odbiorców było to pełne emocji wprowadzenie w kolorowy świat profesora – ekscentryka. Dla rodziców i opiekunów sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa, gdzie wszystko jest możliwe.

Młodzi widzowie docenili kreatywną scenografię, dzięki której mogli odwiedzić m.in. zaczarowaną piwnicę, uczelnię w Salamance i udać się na przejażdżkę kleksolotem. Dzieci chętnie nawiązywały też interakcję z aktorami, odpowiadając na pytania Profesora czy komentując przygody bohaterów.

Formuła musicalowa to przede wszystkim muzyka i śpiew. Widownia z radością włączała się do wykonywania znanych i lubianych utworów, które brzmią w bajkowym świecie Akademii Pana Kleksa. Połączenie ich z prostymi do powtórzenia, ale efektownymi układami choreograficznymi było świetną zabawą dla aktorów i publiczności.

Spektakl nie mógłby powstać bez pracy i zaangażowania licznego zespołu. To efekt długotrwałej i wytężonej pracy dorosłych twórców oraz młodych artystów wspieranych przez rodziców.


Spektakl stworzyli:
Katarzyna Karolak-Rojewska
– adaptacja scenariusza, reżyseria, opracowanie aranżacji wokalnych, przygotowanie wokalne i taneczne młodych artystów
Małgorzata Kubiak – kostiumy i choreografia
Radosław Rojewski – kierownik produkcji z ramienia KDK, odpowiedzialny za nagrania
Joanna Gąsiorowska – choreografia

Artystycznie i organizacyjnie projekt wspierali:
Marta Fijałkowska – projekty graficzne
Wiola Maciejewska – koordynatorka widowni

Od strony technicznej zaangażowani byli:
Jarosław Szymaniak – nagłośnienie
Zbigniew Kamiński – światła
Weronika Robacka – inspicjentka
Maciej Wasielewski i Łukasz Albiniak – obsługa sceny
Tomasz Kolanowski – prezentacje multimedialne


Obsada:

Akademia:
Ambroży Kleks – Michał Dudkowski
Adaś Niezgódka – Said Fakhreddin
Woźny Mateusz – Anna Dunin-Borkowska
Multiflora – Blanka Gens
Lewkonik – Błażej Wiśniewski

Uczniowie:
Róża – Iga Kobus
Piwonia – Iga Lis
Hortensja – Julia Sujecka
Dalia – Maria Wojtczak
Anatol – Olaf Tomalak
Rezeda – Zuzanna Jasińska

Adela Kmito / Amelia Kaźmierczak / Antonina Łukowczyk / Arina Velechynska / Daria Malec / Gabriela Walczak / Gustaw Gawarzyński / Hanna Frątczak / Hanna Michalska / Jagoda Zielińska / Maja Mokrzanowska / Maja Tomalak / Małgorzata Janecka / Nadia Baranowska / Oliwia Bidzińska / Szymon Wojtczak / Weronika Walczak / Zofia Adamska / Zofia Kostrzewa / Zofia Miksztal / Zuzanna Jóźwiak

ZOO:
Miś – Arina Velechynska
Małpy – Gustaw Gawarzyński / Szymon Wojtczak
Lis – Iga Kobus

Pracowania Golarza Filipa:
Golarz Filip – Julia Lis
Asystenci: Anna Dunin-Borkowska / Blanka Gens / Julia Miksztal / Natalia Truskolawska / Zuzanna Leibschang
Alojzy Bąbel – Szymon Chyczewski
Czarne charaktery: Alicja Gawłowska / Zuzanna Winiecka

Uczelnia w Salamance:
Paj-Chi-Wo – Emilia Klich
Generał Czang – Zuzanna Leibschang
Studenci: Daria Malec / Iga Lis / Julia Miksztal / Maja Tomalak / Maria Wojtczak
Fantazja: Anika Rak / Hanna Frątczak / Hanna Wiśniewska / Martyna Muster / Michalina Komorowska / Urszula Jaros / Zofia Kostrzewa
Wojownicy: Alicja Gawłowska / Blanka Gens / Jagoda Zielińska / Julia Sujecka / Małgorzata Janecka / Natalia Truskolawska / Oliwia Bidzińska / Weronika Walczak / Zofia Miksztal / Zuzanna Winiecka

W parku:
Kaczka Dziwaczka / Smutny Piesek – Antonina Łukowczyk
Kupiec – Błażej Wiśniewski
Zając – Gustaw Gawarzyński

Sala balowa:
Wróżka – Natalia Truskolawska

Related posts