Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

🟢 CTMiT: XX Festiwal Złoty Środek Poezji

20 czerwca - 23 czerwca

XX edycja Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie
20-23 czerwca Kutno

 

Jeden z najstarszych poetyckich festiwali w Polsce, z jednym z najstarszych konkursów na debiutancki tom poetycki. Od 20 lat utrzymuje się na poetyckiej mapie wydarzeń literackich – jest cenionym i znanym w środowisku festiwalem.

Pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem (do 2014 roku) Festiwalu ZŚP był poeta, animator kultury i dziennikarz Artur Fryz.

W programie tegorocznego festiwalu:
👁️ Spotkanie z autorkami i autorami, którzy znaleźli si w antologii (Wojciech Giedrys, Mariusz Więcek, Katarzyna Michalczak, Jakub Przybyłowski, Szymon Słomczyński, Zyta Bętkowska, Paweł Gawlik, Julek Rosiński)
👁️ Wręczenie nagród w XX Ogólnopolskim Konkursie im. Artura Fryza na najlepszy debiut poetycki 2023 roku oraz spotkanie z laureatami i laureatkami tego konkursu
👁️  Projekcja filmu „YONA” opowiadającego o życiu legendarnej poetki izraelskiej Yony Wallach
👁️ III Otwarte spotkanie dla osób czytających i piszących wiersze POCIĄG DO POEZJI
👁️ XVII Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca
👁️ Wręczenie nagród w IV edycji konkursu poetyckiego WYCIĄGI Z SZUFLADY
👁️ Koncert BAJZLA

Partnerem wydarzenia, tak jak w latach poprzednich, jest Dom Literatury w Łodzi, gdzie zainicjujemy festiwal – tam odbędzie się pierwsze festiwalowe spotkanie z osobami poetyckimi nagrodzonymi w ostatnich latach w konkursie Złotego Środka na debiutancki tom poetycki – Malwina Banach, Łęko Zygmuntówne i Mateusz Żaboklicki.
Dom literatury będzie też odpowiadał za stoisko książkowe podczas festiwalu w Kutnie oraz przekaże książki na nagrody w konkursach poetyckich towarzyszących festiwalowi.

W tym roku jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalowych będzie premiera publikacji przygotowanej specjalnie na tę okazję – „ Pośrodku dzikiego boiska. Antologia wierszy poetek i poetów Złotego Środka 2005-2024.”

Redaktorem Atologii jest Jakub Kornhauser, koordynatorką projektu Ola Kołodziejek, od 2017 opiekunka festiwalu i kuratorka wszystkich działań festiwalowych.

W antologii znajda się wiersze 71 poetek i poetów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. A. Fryza na debiutancki tom poetycki przez 20 lat trwania festiwalu. Antologia to zbiór wierszy zarówno z debiutanckich, nagrodzonych tomów jak i wierszy nowych, nigdzie niepublikowanych.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronatem medialnym wydawnictwo zostało objęte przez: TVP 3 Łódź, magazyn Suburbia, kwartalnika literacko-artystycznego Afront, dwumiesięcznik literacki Pole, Radio Łódź i eKutno

XX edycja Festiwalu odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Kutno oraz patronatem medialnym Radia Łódź i TVP 3

 

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

20 CZERWCA – czwartek – DOM LITERATURY W ŁODZI – (również online!)
godz. 18:00 –Malwina Banach, Łęko Zygmuntówne, Mateusz Żaboklicki – spotkanie z osobami poetyckimi nagrodzonymi w konkursie Złotego Środka Poezji.
Prowadzenie: Rafał Gawin
Wstęp wolny

21 CZERWCA – piątek – Centrum Teatru Muzyki i Tańca
godz. 16:00 – POCIĄG DO POEZJI – III otwarte spotkanie dla osób piszących i czytających poezję. – wstęp wolny
godz. 18:00 – „YONA” – projekcja filmu o życiu legendarnej poetki izraelskiej, Yony Wallach – bilet 20 zł

22 CZERWCA – sobota – Centrum Teatru Muzyki i Tańca
godz. 17:00 – Promocja książki „POŚRODKU DZIKIEGO BOISKA. Antologia wierszy poetek i poetów Złotego Środka 2025-2024”. Prowadzenie: Jakub Kornhauser
Goście i gościnie spotkania: Wojciech Giedrys, Mariusz Więcek, Karol Bajorowicz, Katarzyna Michalczak, Jakub Przybyłowski, Szymon Słomczyński, Zyta Bętkowska, Paweł Gawlik, Julek Rosiński
godz. 19:00 – Wręczenie nagród Laureatkom i Laureatom XX Ogólnopolskiego Konkursu im. Artura Fryza na najlepszy debiut poetycki 2023 roku
KONCERT: BAJZEL – bilety 20 zł

23 CZERWCA – niedziela – Centrum Teatru Muzyki i Tańca
godz. 11:00 – XVII Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza im. P. B. Greca (rejestracja uczestników od godz. 9:00)
godz. 13:00 – Spotkanie z Laureatkami i Laureatami XX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. A. Fryza – Joanną Łępicką, Małgorzatą Osowiecką, Marcinem Polakiem, Andrzejem Muszyńskim i Szymonem Kowalskim.
Prowadzenie: Piotr Śliwiński – wstęp wolny
godz. 14:15 – Wręczenie nagród w IV edycji Konkursu poetyckiego WYCIĄGI Z SZUFLADY i w Turnieju Jednego Wiersza im. P. B. Greca.

Zapraszamy także na stoisko książkowe Domu Literatury w Łodzi.

 

Szczegóły

Początek:
20 czerwca
Koniec:
23 czerwca
Kategorie Wydarzenie:
, , , , ,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , , , , , , , , , , , ,
Witryna internetowa:
https://kdk.bilety24.pl/

Organizator

Kutnowski Dom Kultury
Phone
24 254 21 37
Email
sekretariat@kdk.net.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Centrum Teatru Muzyki i Tańca
Teatralna 1
Kutno, łódzkie 99-300 Polska
+ Google Map
Phone
242528292
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Skip to content