- This event has passed.
🟣 KDK: „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa
1 października 🗓 08:00 - 30 listopada 🗓 20:00
Free„Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”
WERNISAŻ – 3 października 2024 (czwartek) godz. 17:00
Kutnowski Dom Kultury, 1 piętro, boczne foyer
Wystawa dostępna w dniach 1.10.2024 – 31.10.2024
Wystawa przedłużona do 30.11.2024
Wstęp wolny
Kutnowski Dom Kultury zaprasza 3 października 2024 roku (czwartek), godz. 17.00 / wstęp wolny na wernisaż wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.
Wystawę można oglądać w dniach 1-31 października 2024 roku w siedzibie Kutnowskiego Domu Kultury przy ul. Żółkiewskiego 4 / I piętro / boczne foyer / WSTĘP WOLNY
Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Wystawa „Byli sąsiadami” poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym?
Historia wystawy „Byli sąsiadami”
W związku z 20. rocznicą powstania United States Holocaust Memorial Museum w 2013 powstała specjalna wystawa „Some Were Neighbors” („Byli sąsiadami”), która trwała do 2017 roku.
Po zamknięciu oryginalnej wystawy w Waszyngtonie, powstała jej skrócona, łatwa do eksponowania wersja mobilna, przeznaczona do użytku międzynarodowego. Edukatorzy z Europy i innych części świata wskazywali bowiem, że wystawa będzie pomocna w nauczaniu o tym, że jednostki mają możliwość decydowania. Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w przeszłości, uczniowie mogą zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.
Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na 10 języków i była dotychczas prezentowana w 21 krajach. W Niemczech można ją oglądać od 2019 roku, a w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych prezentowana była z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2020. W Polsce po raz pierwszy wystawę „Byli sąsiadami” otwarto w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów.
O United States Holocaust Memorial Museum
Niezależna, federalna instytucja edukacyjna jest amerykańskim narodowym miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu. Jej celem jest zapewnienie trwałości pamięci o Holokauście, jego zrozumienie i podkreślenie jego znaczenia. Poprzez siłę historii Zagłady, Muzeum wzywa przywódców i zwykłych ludzi na całym świecie do krytycznego myślenia o swojej roli w społeczeństwie, do przeciwstawiania się antysemityzmowi i innym formom nienawiści, zapobiegania ludobójstwu i wspierania ludzkiej godności.
Więcej na stronie: ushmm.org
Zwiedzanie zbiorowe – umów się na bezpłatne oprowadzanie: Bożena Gajewska tel. 603716132