Kolejni uczestnicy Akcji Społecznej „Moje Święto Róży” to Dorota Borowska, Anna Jakubowska, Magdalena Górska-Kamela.
Dorota Borowska pokazała nam swoje pamiątki rodzinne, fotografie z różnych edycji Kutnowskiego Jarmarku Różanego i Święta Róży. Przypinki kolekcjonował jeszcze jej Tata Jerzy Łompieś (regionalista i przewodnik PTTK). W 1992 roku uczestniczyła w tworzeniu Wystawy Róż w Kutnowskim Domu Kultury. Ta praca, to wydarzenie mocno zapadło jej w pamięci. I zechciała się podzielić swoimi wspomnieniami, fotografiami i „koszulką świętoróżaną”, którą przechowuje do dziś (od 32 lat!). A my odszukaliśmy artykuł w gazecie, w którym pisano o tym wydarzeniu…, był to nr 38 Nowego Tygodnika Płockiego z 27.09.1992 roku. Gazetę znaleźliśmy w Dziale Regionalnym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Spójrzcie i przeczytajcie… zarówno artykuł w gazecie pt. „Pomysł na róże”, jak i fragment wspomnień Doroty Borowskiej, które zatytułowała „a potem pisali o nas w gazecie”: „Święto Róży 1992 roku – Agnieszka Dąbrowska, Bożena Sapiejka i ja (nosząca jeszcze nazwisko Łompieś) dostałyśmy od Teresy Mosingiewicz szansę na przygotowanie wystawy róż. Koncepcja Agnieszki niosła powiew nowości. Żadnych róż upchniętych na sztywno w wazony, lecz róża w roli głównej w zaaranżowanych wnętrzach. Salon, kącik herbaciany, gabinet i sypialnia. Do tego młodzi członkowie z grupy teatralnej „od jutra” w stylizowanych strojach jako żywe tło wystawy.
Oj, ile się Bożena i ja nanosiłyśmy tych wszystkich krzeseł, sof, stoliczków i sekretarzyków wypożyczonych z Muzeum. Największym wyzwaniem dla nas było przeniesienie wśród stękań i jęków metalowego łóżka.
Dwie cudowne właścicielki nieistniejących już dzisiaj sklepów z wyposażeniem wnętrz na ulicy Kilińskiego 3 i Zamenhofa 4 otwierały przede mną swoje serca i magazyny. Lustra, kryształy oraz porcelana od pani Grażyny Marchewki. Od pani Marii Tybury wychodziłam obładowana bibelotami i lampami. Raz wróciłam do KDK-u z bujanym fotelem, który ku uciesze innych niosłam na głowie”(…).
Fotografię wykonała Bożena Sapiejka.
Anna Jakubowska przez ponad 40 lat pieczołowicie przechowuje w domu dwa talerze ozdobne z VII i VIII Kutnowskiego Jarmarku Różanego. Towarzyszą jej w życiu od 1981 i 1982. Te ręcznie malowane talerze zostały wykonane w Fabryce Fajansu w Kole, działającej od 1842 roku nieprzerwanie do dziś. Wszystkie naczynia produkowane w tej fabryce, zarówno te artystyczne, jak i użytkowe, uznawane są za rękodzieło artystyczne. Dziś na portalach aukcyjnych osiągają wysoką cenę.
Magdalena Górska-Kamela przysłała nam kilkanaście fotografii z różnych edycji Święta Róży. Fotografie z 47. Święta Róży są wyjątkowe, bo widnieje na nich Królowa Róż 2021 roku – Kaja Górska w nieoficjalnych sytuacjach… Są to fotografie rodzinne. Otrzymaliśmy je od Mamy Królowej, dla której nie tylko Święto Róży z 2021 roku, ale cały okres przed i po różanym święcie był wyjątkowy, emocjonalny i bardzo ważny z uwagi na zaangażowanie córki w działania związane z byciem Królową Róż przez cały rok.
Bożena Gajewska – Koordynatorka Akcji Społecznej „Moje Święto Róży” prowadzonej przez Kutnowski Dom Kultury