3. Kutnowskie Spotkania Teatralne – 11-17 listopada 2024 r.
Mówi się, ze Kutno nie tylko różami, ale i teatrem stoi! Coś w tym jest zapewne, bo to właśnie w Kutnie, w domu kultury działa najstarszy nieinstytucjonalny teatr amatorski czyli Grupa Teatralna „od jutra”. Zespół w tym roku obchodzi swoje 40. lecie nieprzerwanej działalności. Kolejne premiery teatralne gromadzą liczną publiczność, ale także ludzi, którzy chcą rozpocząć swoja przygodę z teatrem. Obecnie w GT „od jutra” jest 25. aktorów w wieku od 20. do 70. lat.
W KDK działa także Teatr Amatorskim im. Aleksandra Fredry i Mała Grupa Teatralna.
Przyszła jesień, a wraz z nią na deski Centrum Teatru Muzyki i Tańca powróciły Kutnowskie Spotkania Teatralne. To była trzecia edycja projektu kulturalnego Kutnowskiego Domu Kultury mająca na celu przede wszystkim prezentację i promocję zespołów artystycznych działających w placówce, a także pokazanie innych ciekawych inicjatyw kulturalnych.
Spotkania trwały od 11 do 17 listopada i zgromadziły ponad sześćset osobową widownię.
Spotkania otworzył spektakl zaprzyjaźnionego z KDK Teatru Tańca „Flesz” z Warszawy prowadzonego przez tandem reżysersko/choreograficzny Sikorski/Borkowska (oboje pochodzą z Kutna i związani są z Grupą Teatralną „od jutra”). „Osoby taneczne” to lekka i energetyczna opowieść o istocie i idei tańca jako sztuki, ale i sposobie na życie. Utrzymana w rytmie dokumentu, z narracją Krystyny Czubówny, historia pokazuje jak wiele twarzy ma taniec, że zajmowali się nim najwięksi myśliciele, pisarze i twórcy sztuk wszelakich. Teatr Tańca Flesz zadaje nam pytanie, czy można żyć bez tańca. Zapewne można, ale co to byłoby za życie.
Grupa Teatralna „od jutra” zaprosiła widzów na zabawną komedię, której akcja toczy się za kulisami objazdowego teatru zatytułowaną „Miał być Hit!” (grają: Joanna Przybylska, Krzysztof Szewczyk, Agnieszka Miedzińska, Ewa Kukuła i Weronika Jasińska; reżyseria Krzysztof Ryzlak). Cykl stu spektakli w miastach i miasteczkach, który miał być hitem i odświeżeniem karier artystów, okazuje się jednak prowincjonalną objazdówką po bezdrożach Polski powiatowej. Tylko ostatnie dwa spektakle trzymają zespół „przy życiu”. Niestety, na finałowym występie nie stawia się główna aktorka… Aktorzy jak i zgromadzona publiczność dobrze się bawili, próbując wybrnąć z zaistniałej sytuacji scenicznej.
W środę zaprosiła nas na swój recital Elżbieta Adamiak. Dama polskiej piosenki lirycznej i eterycznej. Zasłuchani w „Jesienną zadumę” czy „Trwaj chwilo trwaj” wróciliśmy wspomnieniami do lat, gdy piosenka poetycka królowała na scenach i estradach.
Piątek był spotkaniem z Teatrem Amatorskim im. Aleksandra Fredry, który zaprezentował nam „Zemstę” (grają: Krzysztof Murzynowski, Bartłomiej Sawicki, Milena Wodzińska-Sulimierska, Klaudia Niewiadomska, Jakub Szymczak, Maciej Woźniak, Stanisław Borkowski, Weronika Urbaniak, Andrzej Gralak i Mateusz Sawicki; reżyser Krzysztof Murzynowski). Wesołe perypetie zwaśnionych sąsiadów i zagmatwane miłosne perturbacje między bohaterami komedii przyniosły widzom dobra rozrywkę.
Sobota znowu należała do „od jutra”. Reżyser Krzysztof Ryzlak wraz ze swoimi aktorami zaprezentował krotochwilę Michała Bałuckiego zatytułowaną „Teatr amatorski” (grają: Marlena Kluk, Stanisław Borkowski, Andrzej Zielonka, Magdalena Koniuszy, Barbara Trzaskalska, Beata Kossowska, Maciej Woźniak, Krzysztof Szewczyk). Oto nudne i pozbawione atrakcji małe miasteczko. Do domu burmistrzostwa wróciła właśnie, prosto ze szkoły zakonnej, córka Dorcia. Przezorna mama wpada na pomysł wydania jej za mąż. Ale skąd wziąć godnego jej ręki kawalera… Okazuje się jednak, że nowy kawaler wprowadza prawdziwy zamęt w życie naszych bohaterów. Historia z morałem i ku przestrodze!
W niedzielny poranek organizatorzy Spotkań zaprosili najmłodszą publiczność na spektakl Małej Grupy Teatralnej pod wodzą Małgorzaty Tworek-Zwarycz. „A niech to gęś kopnie” (grają: Amelia Michalak, Iga Pałczyńska, Julia Kawczyńska, Gabriela Trusińska, Natalia Kacprzak, Sebastian Kwiatkowski, Hanna Fabisiak, Wiktoria Baraniak, Pola Jóźwiak, Julia Skoczeń, Antonina Łukowczyk, Jan Makowski, Szymon Chyczewski, Dobrochna Sierka, Marianna Ciska, Kajetan Kamela, Zuzanna Jasińska, Hubert Tarcz, Kornelia Górczyńska; reżyseria Małgorzata Tworek-Zwarycz) to historia niebanalnej Gęsi, „oryginalnej, wszerz i wzdłuż wypełnionej wnętrznościami, nie jakimiś tam podrobami!”. To Gęś – poetka, którą „boli dusza”, ponieważ straciła sens swojego istnienia. Jednak życie potrafi zaskakiwać i nawet wtedy, gdy się tego najmniej spodziewamy, podsunąć nam rozwiązanie. Zgromadzona publiczność bawiła się bardzo dobrze. A najmłodsi aktorzy zebrali gromkie brawa.
Spotkania za nami, ale nasze teatry pracują pełną parą nad nowymi premierami. Prosimy wypatrywać zapowiedzi w nowym roku!
Kolejne, czwarte Kutnowskie Spotkania z Teatrem już na wiosnę!