XVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Artura Fryza – wyniki

ZŁOTY ŚRODEK POEZJI 2020 czyli FESTIWAL W CZASACH ZARAZY

          Koronawirus pokrzyżował plany nam wszystkim, również pracownikom instytucji kulturalnych i animatorom kultury. Organizowany przez Kutnowski Dom Kultury Festiwal Złoty Środek Poezji, który już po raz 16. miał się odbyć w ostatni weekend kwietnia, został – jak wszystkie bieżące wydarzenia KDK – odwołany. Niemniej jego najważniejszy element – XVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Artura Fryza na debiutancką książkę poetycką 2019 roku – przeprowadzony został zdalnie, a jego wyniki podajemy na końcu artykułu.

            Nagroda im A. Fryza, to jedna z najważniejszych i cenionych w środowisku poetyckim polskich nagród poetyckich, skierowanych do debiutujących autorów. Konkurs organizowany jest od 2005 roku w ramach Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie. W latach 2005–2011 organizatorem konkursu było Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Środek”, od 2012 jest nim Kutnowski Dom Kultury. Pomysłodawcą festiwalu i jego organizatorem do roku 2013 był Artur Fryz. W tym roku na konkurs wpłynęło 61. tomów poetyckich z całej Polski. Liczymy na to, że tak jak w latach ubiegłych, tak również i w tym roku, nasi laureaci zostaną docenieni także na innych poetyckich konkursach organizowanych w kraju.
Gośćmi tegorocznej edycji mieli być: Małgorzata Lebda, Barbara Klicka, Marta Podgórnik, Adam Kaczanowski, Adam Wiedemann. Festiwalowi miał towarzyszyć koncert TYMAŃSKI/CIECHOWSKI, po raz 14. miał również odbyć się Ogólnopolski Otwarty Turniej Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca – drugi, nieodłączny element festiwalu. Po praz pierwszy partnerem wydarzenia miał zostać Dom Literatury w Łodzi.

            Ale to, że festiwal w tym roku się nie odbędzie, nie oznacza, że organizatorzy nie prowadzą żadnych festiwalowych działań – tak jak w większości przypadków i te przeniosły się do sieci. „Dziś każda instytucja kultury i każdy organizator wydarzeń kulturalnych stara się w jakiś, choćby minimalny sposób zrekompensować brak możliwości bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych” – mówi Ola Kołodziejek, koordynatorka Festiwalu Złoty Środek Poezji – Tak jest również w naszym przypadku. Dlatego na stronie Facebook festiwalu Złoty Środek Poezji trwa akcja WIERSZE AWARYJNE, gdzie związani z festiwalem autorzy i artyści czytają swoje wiersze lub wiersze cenionych przez siebie poetów. To nam musi wystarczyć w tych trudnych dla wszystkich czasach.”.

„Dodatkowo pamiętajmy też o tym, że dla artystów – poetów, pisarzy, muzyków, festiwale czy spotkania autorskie i koncerty to forma zarobkowania, więc to przede wszystkim oni są dziś poszkodowani. Niemniej cieszymy się, że udało nam się przeprowadzić konkurs, docenić autorów debiutujących i przyznać finansowe nagrody laureatom debiutanckich książek.” – dodaje. – „Musimy być dobrej myśli i wierzyć, że wszystko, w tym i życie kulturalne, już niedługo wróci do normy”.

Werdykt XVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszą debiutancką książkę poetycką 2019 r.

 Jury w składzie: Piotr Śliwiński (przewodniczący), Adam Wiedemann i Jakub Kornhauser, po zapoznaniu się z 61. książkami, które nadesłano do konkursu, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Nagrody:

  1. miejsce – Paweł Gawlik, „Utwory zebrane. Tom I”., Stowarzyszenie Trzecia Fala, Warszawa 2019 – nagroda w wysokości 4000 zł
  2. miejsce – Ada Rączka, „Nie róbmy nic, błagam, ale powiedzmy innym, że robiłyśmy”, Fundacja Duży Format 2019 – nagroda w wysokości 3000 zł
  3. miejsce – Maciej Kulis, „Wodny świat”, Fundacja Duży Format, Warszawa 2019 – nagroda w wysokości 2000 zł

4 równorzędne wyróżnienia:

  1. Małgorzata Ślązak, „Roleplay/Replay”, Wyd. Dom Literatury w Łodzi/SPP Oddział w Łodzi, Łódź 2019 – nagroda w wysokości 750 zł
  2. Kasper Pfeifer, „Adblock”, Wyd. Dom Literatury w Łodzi/ SPP Oddział w Łodzi, Łódź 2019 – nagroda w wysokości 750 zł
  3. Juliusz Pielichowski, „Czarny organizm”, Instytut Mikołowski im. R. Wojaczka, Mikołów 2019 – nagroda w wysokości 750 zł
  4. Tomasz Ważny, „Godzina wychowawcza”, Wydawnictwo j, Wrocław 2019 – nagroda w wysokości 750 zł

Related posts